niedziela, 21 kwiecień 2024
poniedziałek, 19 luty 2024 10:22

Mroźnicze magazyny automatyczne dla branży mięsnej

Przeczytasz w: 2 - 4 min

Rynek mrożonych artykułów mięsnych rośnie z roku na rok, a detaliczny handel spożywczy wciąż poszerza asortyment i powierzchnie sprzedaży. W związku z tym rośnie również zapotrzebowanie na odpowiednie zdolności produkcyjne i magazynowe w całym łańcuchu dostaw. Niezbędna do tego infrastruktura wymaga systemów i procesów intralogistycznych o maksymalnej efektywności, wydajności i dostępności.

Każdy, kto buduje nową mroźnię, powinien wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii:

  • - Zużycie energii
  • - Wymagania dotyczące personelu, technologii, izolacji i ochrony przeciwpożarowej
  • - Coraz większe zróżnicowanie opakowań

Staranny plan decyduje o długoterminowych kosztach energii. Szczególną uwagę należy zwrócić na przejścia pomiędzy poszczególnymi strefami magazynu. Warto tu zastosować śluzy powietrzne, ponieważ duże ilości energii są tracone zwłaszcza podczas załadunku i wyładunku produktów z mroźni.

Niezależnie od producenta, solidna koncepcja budowy nowego magazynu mroźniczego zaczyna się od zaplanowania procesów i organizacji pracy. Na tej podstawie można zdefiniować strukturę budynku i przejścia pomiędzy obszarami o różnych strefach temperaturowych.

Następnie określane są moc i wydajność systemów klimatyzacji i chłodzenia, jak również regałów wysokiego składowania, układnic i technologii przenośnikowej.

Uzupełnieniem planowania jest odpowiednia koncepcja kompletacji oraz wybór oprogramowania do sterowania procesami.

Pierwsze przykazanie logistyki nakazuje, że łańcuch chłodniczy nie może zostać przerwany w żadnych okolicznościach. Towar nie może się rozmrozić, a na produktach nie powinny się tworzyć kryształki lodu.

Zgodnie z wytycznymi HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) zalecana temperatura w magazynie mroźniczym powinna wynosić co najmniej -18°C. W wielu mroźniach w sektorze logistyki żywności panują temperatury od -30°C do -18°C. Taki poziom temperatury wymaga dużych nakładów energii szczególnie w lecie. Podczas planowania należy się zatem skupić przede wszystkim na kosztach energii, które można zminimalizować przez jak najbardziej zwartą zewnętrzną powłokę budynku. Optymalną ekonomię przestrzenną osiąga się wyłącznie w magazynach automatycznych, ponieważ procesy ręczne wymagają dużej ilości pustej przestrzeni na poruszanie się pracowników. Przy projektowaniu zewnętrznych powłok budynku dąży się do zminimalizowania powierzchni promieniowania zewnętrznego, biorąc jednocześnie pod uwagę połączenie z istniejącymi budynkami.

kardex

Specyficzne wymogi podczas planowania i budowy magazynów mroźniczych są następujące:

  • - Unikanie niepotrzebnych pustych przestrzeni poprzez jak najbardziej zwartą powłokę zewnętrzną budynku.
  • - Minimalizacja liczby przejść i śluz; stosowanie bram szybkobieżnych.
  • - Użycie technologii, materiałów i środków eksploatacyjnych odpornych na zimno.
  • - Dopasowanie przepływu zimnego powietrza do konstrukcji regału i przechowywanych towarów.
  • - Uwzględnienie promieniowania cieplnego z silników i przetwornic częstotliwości.

Monterzy i serwisanci spędzają w mroźni tylko krótki czas, z kolei osoby kompletujące zamówienia muszą być przygotowane na znacznie dłuższy pobyt. Praca w temperaturach od -18°C do -30°C oznacza duże obciążenie fizyczne, dlatego mile widziana jest tu każda forma automatyzacji – na przykład jako zamiennika załadunku i wyładunku za pomocą wózków widłowych. Tam, gdzie nie da się uniknąć ręcznego pobierania produktów, znacznym ułatwieniem pracy mogą się okazać systemy sterowane światłem lub głosem, które zmniejszą liczbę błędów i zwiększą wydajność. Analiza struktur wydawania dostaw oraz wybór optymalnych rozwiązań w zakresie kompletacji zamówień stanowią ważną część planowania i ukierunkowane są na stworzenie takich miejsc pracy w obszarze kompletacji, które będą jak najbardziej przyjazne dla pracownika.

W tym kontekście szczególne znaczenie zyskuje automatyzacja logistyki głębokiego mrożenia. Chodzi tu nie tylko o maksymalną ekonomiczność, skalowalność procesów i bezbłędną obsługę, lecz również o minimalizację czynności manualnych w ciężkich warunkach pracy. Kolejną zaletą jest wyższa efektywność energetyczna magazynów wysokiego składowania osiągana dzięki zwartym powłokom zewnętrznym budynku oraz rezygnacji z pustych przestrzeni.

Automatyczne magazyny mroźnicze oferują najlepsze warunki do osiągnięcia długotrwałego sukcesu. Składowane produkty są przez cały czas monitorowane, zaś kompaktowy i zamknięty system chłodzenia w budynku dba o stałą temperaturę. W porównaniu z magazynem ręcznym, dobrze zaprojektowana automatyczna mroźnia pozwala na zwiększenie pojemności magazynowej przy zminimalizowaniu nakładów osobowych i administracyjnych.

Kardex Mlog, z główną siedzibą w południowych Niemczech a od 2021 posiadająca Polski oddział w Sopocie istnieje na rynku ponad 100 lat, oferuje kompletne portfolio, na podstawie którego można zobrazować oraz zrealizować różne automatyczne systemy intralogistyczne. Firma może się pochwalić bogatymi referencjami w branży mrożonek i posiada ponad 50-letnie doświadczenie w projektowaniu, realizowaniu i utrzymywaniu w sprawności w pełni zautomatyzowanych rozwiązań logistycznych. Na całym świecie pracuje ponad 3 tys. układnic Kardex Mlog.

Kardex Mlog zrealizował w Polsce już pięć automatycznych magazynów paletowych. Bogata lista referencyjna magazynów automatycznych na świecie, w tym wiele mroźni i chłodni, obejmuje kilkaset instalacji.

kardex logo

 

 

 

kardex2

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.