czwartek, 30 marzec 2023
wtorek, 03 styczeń 2023 14:46

Innowacyjne rozwiązania separacji dla przetwórstwa mleczarskiego

Przeczytasz w: 3 - 6 min

Unikatowa technologia Alfa Laval.

Szacuje się, że sektor produkcji mleka w Polsce  to ok. 14 mln ton. Jest to przykład sektora mierzącego się z kosztami: energii, produkcji i zakupu pasz. Za tym idzie wzrost cen mleka surowego. Według danych GUS średnia cena mleka surowego w skupie w Polsce wzrosła o 4,3 proc. do rekordowego poziomu 260,35 zł/100 l. Od października 2021 do października 2022 mleko podrożało o 59,0 proc. Co ciekawe, produkcja mleka u głównych światowych eksporterów znajduje się w trendzie spadkowym. Przykładowo, przy spadkach produkcji w Niemczech i Francji, wciąż wzrosty produkcji mleka odnotowywano w Polsce. W takiej sytuacji kluczowym wydaje się wdrażanie i wspieranie takich rozwiązań dla tego sektora, które realnie wpływają na optymalizację produkcji surowca oraz efektywne wykorzystywanie energii elektrycznej.  

 

Globalne rozwiązania wspierają lokalnych przedsiębiorców wirowka do mleka seria H Alfa Laval

Firmy takie jak Alfa Laval od lat wspierają produkcję wyrobów mlecznych. Szwedzki koncern każdego roku udoskonala rozwiązania do produkcji mleka. Tym bardziej w sytuacji dzisiejszego kryzysu ekonomicznego, koncern odpowiada na zapotrzebowania klientów, udoskonalając produkty do separacji, które od 130 lat wdraża na całym świecie.

Firma wciąż udoskonala swoje rozwiązania dla przemysłu mleczarskiego, w tym roku rozbudowała ofertę wirówek do mleka z unikatowymi cechami. Koncern potwierdza, że zastosowanie nowych wirówek zdecydowanie wpływa na zwiększenie rentowności i wydajności produkcji, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii i zachowaniu najwyższych standardów higienicznych. Zaktualizowane portfolio separatorów Alfa Laval obejmuje pełny zakres zastosowań separacji mleka – od oczyszczania mleka z zanieczyszczeń mechanicznych, odtłuszczania mleka (na ciepło i na zimno) i baktofugacji, produkcji bezwodnego tłuszczu mlecznego, wstępnego przetwarzania serwatki, zagęszczania mleka fermentowanego, do zaawansowanego klarowania serwatki i przetwarzania twarogu.

 

"Obecnie nasz kompletny asortyment dla mleczarni przenosi i tak już bardzo szerokie portfolio separatorów mleczarskich na nowy poziom, pomagając naszym klientom produkować i wprowadzać na rynek wysokiej jakości produkty mleczne, jednocześnie realizując ich cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej" - zauważa Ioannis Koulioumpas, Manager, Global Sales Dairy, BU HSS.

 

Cechy wirówek Alfa Laval, które gwarantują jakość produkcji

Separatory Alfa Laval wyróżniają się szerokim zakresem unikalnych i opatentowanych technologii separacji, zaprojektowanych w sposób uwzględniający oczekiwania i wyzwania dzisiejszych mleczarni. Zastosowane technologie umożliwiają utrzymanie stałej jakości produktów i higienę. Umożliwiają one również znaczne obniżenie zużycia energii, zmniejszają zarówno koszty operacyjne oraz minimalizują negatywny wpływ produkcji na środowisko naturalne.

Wśród cech kompleksowej oferty wirówek Alfa Laval wymienić należy:

  • Hermetic Design - to unikalna, szczelna miska separatora Alfa Laval, zaprojektowana z myślą o poprawie jakości produktu i zmniejszeniu zużycia energii.
  • Innowacyjna technologia eMotion minimalizuje tarcie poprzez wytworzenie podciśnienia wokół bębna, a w połączeniu z Hermetic Design zmniejsza zużycie energii nawet o 70%.
Mleczarnia zyskuje dwukrotnie większą wydajnośc na kWh.
  • Konstrukcja eDrive™ - system napędu bezpośredniego z mniejszą liczbą części wirujących, który minimalizuje koszty konserwacji i energii.
  • Nowy poziom wydajności dzięki UniDisc™ - nowa konstrukcja dysku, która zmniejsza potrzeby czyszczenia przy jednoczesnym zwiększeniu przepływu nawet o 20%.
  • Opatentowana technologia Bactofuge® - zwiększa ona pojemność na substancje stałe. Ciągłe odprowadzanie fazy stałej zapewnia nienaruszony i wysoce skoncentrowany      strumień do dalszego przetwarzania lub jako wartościowy produkt uboczny. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie wydajności separacji.

 

Więcej o dużych wirówkach do mleczarni: Innowacyjne rozwiązania separacji dla przetwórstwa mleczarskiego | Alfa Laval

 

Separatory Premium dla małych zakładów mleczarskich

W ofercie firmy Alfa Laval znajdują się również wirówki, które umożliwiają małym, rodzinnym mleczarniom uzyskanie większej wartości z mleka. Mleczarnie mogą teraz zmniejszyć ilość pracy ręcznej, spełniając jednocześnie wysokie wymagania jakościowe oraz surowe normy higieny i bezpieczeństwa żywności. Kompaktowe separatorywirowka do malych zakladow Alfa laval mleczne Alfa Laval posiadają funkcję automatycznego opróżniania. Umożliwia to bardziej wydajne przetwarzanie, bez konieczności ręcznego czyszczenia misy w określonych odstępach czasu. W ofercie znalazły się nowe wirówki serii H1 i D1. Pierwsze - wirówki talerzowe z serii H - są przeznaczone przede wszystkim do oddzielania kuleczek tłuszczu od odtłuszczonego mleka. Wirówka zapewnia zakładom mleczarskim wysokowydajne przetwórstwo w zakresie odtłuszczania i standaryzacji składu w wysokich temperaturach w zakresie 55–75°C.

Z kolei wirówki talerzowe z serii D z funkcją samoczynnego czyszczenia są przeznaczone przede wszystkim do oczyszczania mleka albo serwatki przed dalszym przetwarzaniem. Proces oczyszczania mleka możliwy jest to przeprowadzenia na gorąco albo na zimno, w zależności od technologii. W przypadku serwatki separator usunie drobiny serowe przed przejściem do odtłuszczania.
Separatory opróżniają się niezależnie, co oznacza, że zanieczyszczenia są usuwane automatycznie, umożliwiając produkcję ciągłą. Poprawia to wydajność, ograniczając konieczność ręcznej obsługi urządzenia. Wszystkie podzespoły są montowane na wysuwnych wózkach, dzięki czemu urządzenie jest gotowe do pracy bezpośrednio po podłączeniu i ma niewielki obrys.

"Wierzymy, że te wirówki dają mleczarniom działającym na małą skalę najlepszy możliwy start w procesie produkcji" - mówi Ioannis Koulioumpas, Manager, Global Sales, BU HSS. "Czynnik higieny jest oczywiście krytyczny - ale zwiększona wydajność, stała jakość produktu i ogólna oszczędność czasu powinny również stanowić mile widziany wkład w bardziej rentowną produkcję mleczarską na małą skalę".

Więcej o kompaktowych separatorach Alfa Laval dla małych mleczarni: Separatory Premium dla małych zakładów mleczarskich | Alfa Laval

Alfa Laval wynalazła pierwszą wirówkę talerzową i od ponad wieku jest liderem w rozwoju technologii wirówek. Za pomocą tych produktów usprawniane są różne procesy technologiczne w różnych branżach, nie tylko w branży przetwórstwa mleka. Wirówki dla przemysłu mleczarskiego Alfa Laval są dostępne poprzez sieć Autoryzowanych Partnerów zlokalizowanych na całym świecie. Ich zadaniem jest nie tylko pomoc w doborze optymalnej technologii dla danego zakładu mleczarskiego, ale również ścisła współpraca z Klientem w celu zapewnienia długotrwałej, niezawodnej i efektywnej pracy urządzeń przez wiele lat.

alfa laval

O Alfa Laval

Alfa Laval działa w obszarach energetyki, przemysłu morskiego oraz przetwórstwa żywności i oczyszczania wody, oferując swoją wiedzę, produkty i usługi dla szerokiej gamy branż działalności gospodarczej w około 100 krajach. Firma jest zaangażowana w optymalizację procesów, tworzenie odpowiedzialnego wzrostu i przyspieszanie postępu - zawsze idzie o krok dalej, aby wspierać klientów w osiąganiu ich celów biznesowych i celów zrównoważonego rozwoju.

Innowacyjne technologie Alfa Laval są dedykowane do oczyszczania, rafinacji i ponownego wykorzystania materiałów, promując bardziej odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych. Mają one również znaczący wpływ na poprawę efektywności energetycznej i odzyskiwania ciepła, optymalizację procesów uzdatniania wody i redukcji emisji zanieczyszczeń.

W ten sposób Alfa Laval przyczynia się nie tylko do sukcesu swoich klientów, ale także do pozytywnych zmian środowiskowych. Codziennie ulepszamy świat - Advancing better™.

Alfa Laval zatrudnia 16,700 pracowników. Roczna sprzedaż w 2020 roku wyniosła SEK 41,5 mld (ok. EUR 4 mld). Firma jest notowana na giełdzie Nasdaq OMX.

Więcej: www.alfalaval.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.