sobota, 02 marzec 2024
poniedziałek, 20 listopad 2023 09:09

Wpływ zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia na rynek wieprzowiny może być większy niż zazwyczaj

Przeczytasz w: 1 - 2 min

W ostatnim tygodniu wielu rynkach unijnych utrzymywał się stabilny trend cenowy.

Z większych producentów wieprzowiny tylko Francja i Hiszpania obniżyły cenę skupu tuczników odpowiednio o 5 i 3 eurocenty. W krajach tych silna presja cenowa pochodzi z sieci handlowych, które nie akceptują podwyżek.

W ostatni piątek pozytywny impuls rynkowy nadszedł z Niemiec, gdzie na „małej giełdzie”, gdzie po sześciu tygodniach bez żadnego obrotu pojawiła się sprzedaż wszystkich wystawionych tuczników. Warto podkreślić, że działo się to w krótszym tygodniu ubojowym ze względu na dzień świąteczny. Może to świadczyć, że presja cenowa stopniowo ustępuje, choć nie brakuje głosów sceptycznych, które podnoszą problem ograniczonych zasobów finansowych konsumentów i słabego handlu wieprzowiną.

Na rynku unijnym niskie zapasy wieprzowiny przy zwiększonych zamówieniach w okresie przedświątecznym mogą poprawić popyt na wieprzowy żywiec rzeźny, a wpływ zbilżających się Świąt Bożego Narodzenia może być większy na rynek niż zazwyczaj. W Polsce, ten pozytywny scenariusz jest jednak uzależniony od wzrostu cen żywca wieprzowego w Niemczech. Tymczasem w notowaniach VEZG cena u naszego zachodniego sąsiada po raz drugi z rzędu została utrzymana na niezmienionym poziomie 2,10 €/kg (wbc). Na krajowym podwórku tuczniki w klasie E w ostatnim tygodniu były skupowane po 9,40-9,45 zł/kg, czyli bez zmian w stosunku do tygodnia wcześniejszego.

 

www.polpig.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.