poniedziałek, 26 październik 2020
środa, 12 luty 2014 21:05

Polska gęsina ma wiele zalet

Naukowcy z Wrocławia i Krakowa:
Polska gęsina ma wiele zalet. Gęsi starych, polskich odmian charakteryzują się dobrym umięśnieniem i małym otłuszczeniem tusz, a ich mięso jest bogate w białko i składniki mineralne – wynika z badań, jakie przeprowadzili naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.


   Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego Jolanta Nowacka, badania były prowadzone wspólnie z pracownikami Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego (PIB) w Krakowie. Przebadano właściwości technologiczne i odżywcze gęsiny dwóch odmian z południowej Polski – lubelskiej i kieleckiej oraz dwóch z północnych terenów kraju - kartuskiej i suwalskiej. „Gęsi te, podobnie jak 9 innych ras i odmian, są objęte krajowym programem ochrony zasobów genetycznych i utrzymywane w Stacji Ochrony Zasobów Genetycznych Drobiu Wodnego Instytutu Zootechniki - PIB w Dworzyskach. Łącznie programem ochrony objętych jest około 4600 gęsi” – podała rzeczniczka.
   Naukowcy uważają, że gęsi starych, lokalnych odmian wykazują dużą odporność na choroby, są dobrze umięśnione, a ich tusze nie są nadmiernie otłuszczone. „Odmiany południowe są mniejsze i mniej tłuste. Gęsi z północy odwrotnie. Mają mocną budowę ciała, są większe i lepiej umięśnione” – dodała Nowacka.
Badaniom poddano również walory smakowe i odżywcze gęsiny czterech odmian. Z badań wynika, że najlepszą kruchością i soczystością odznacza się mięso gęsi kartuskich. Ta odmiana charakteryzuje się również największą zawartością kwasów omega-3, które zapobiegają miażdżycy, nadciśnieniu i zawałom serca.
   Wszystkie z przebadanych odmian charakteryzują się dużą zawartością białka i składników mineralnych, w tym potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. „Ponadto podczas smażenia mięsa wytapiają się duże ilości tłuszczu, który porównywany jest z oliwą z oliwek. Wyrabia się z niego doskonały smalec, ale oprócz tego świetnie nadaje się do smażenia i sporządzania sosów” – dodała rzeczniczka.

PAP - Nauka w Polsce, pdo/ mki/ mag/

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Newsletter

Najważniejsze informacje Cie nie ominą...

Nie spamujemy, też nie lubimy spamu....

Please publish modules in offcanvas position.