sobota, 28 maj 2022
poniedziałek, 28 luty 2022 08:16

Windykacja nie taka straszna, jak ją malują

Każda przeterminowana faktura zmniejsza płynność finansową przedsiębiorstwa.

Każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem, rzesza Przedsiębiorców miała do czynienia z takimi opóźnieniami, kosztowało ich to wiele nerwów i nadszarpnięcia kondycji swoich firm. Gdy liczby w firmie zaczynają się nie zgadzać, ta może popaść w tarapaty finansowe, sama stając się dłużnikiem. W artykule tym jako doświadczeni specjaliści ds. obrotu wierzytelnościami przybliżymy Państwu w prosty i zrozumiały sposób czym jest windykacja polubowna B2B, jakie płyną z niej korzyści oraz doradzimy, jak zachować płynność finansową i odnieść sukces na konkurencyjnym rynku.

Wielu przedsiębiorców uważa, że sprawy związane z opóźnieniami w płatnościach można załatwić tylko w sądzie. Nic bardziej mylnego, bowiem zgodnie z prawem, każdy podmiot, który kieruje sprawę do sądu ma prawo do szybkiego jej załatwienia, bez zbędnej zwłoki – jednak jak to wygląda w rzeczywistości?? Niestety bardzo często zdarza się, że takie postępowanie trwa znacznie dłużej niż powinno. Mowa tu o przewlekłości postępowania, ale nie jest naszym celem zanudzanie Państwa nużącymi regułkami, przejdźmy więc do meritum.

Czas odgrywa kluczową rolę w odzyskiwaniu należności. Zgodnie bowiem z prawem cywilnym, dłużnik może „uchylić” się od obowiązkowego zaspokojenia roszczeń. Taką szansę daje mu instytucja przedawnienia, która oznacza, że po upływie określonego terminu ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia – w tym miejscu chcielibyśmy dodać, iż w przypadku relacji B2B to: - to 2 lata dla Faktur Vat handlowo-usługowych oraz tylko 1 rok dla Faktur VAT transportowych. Upłynięcie tego terminu nie jest równoznaczne całkowitemu wygaśnięciu zobowiązania, jednak roszczenie nie może zostać zaspokojone w drodze przymusu państwowego i jego dochodzenie zostaje znacznie ograniczone.

balancepolska

Wiele małych i średnich firm postanawia windykować na własną rękę, ale na ile skutecznie? Na ile poważnie dłużnik traktuje monity i telefony np. od księgowej? Niestety w większości przypadków nie przynosi to oczekiwanego skutku i można by rzec, że „chytry dwa razy traci”.  A czemu traci? Pracownicy, oddelegowani do windykacji, mogliby zająć się innymi sprawami, na których się znają. Pieniędzy nadal nie widać na koncie, a już dawno mogłyby być zainwestowane. Dłużnik zwykle z takimi firmami gra na czas, wytykając błędy w dokumentacji bądź nieznajomości prawa.

Przedsiębiorca, który korzysta z usług firmy windykacyjnej, nie ponosi żadnego ryzyka ani kosztów przed uzyskaniem zapłaty przez dłużnika. Pracownicy firmy windykacyjnej to ludzie z wieloletnim doświadczeniem, znajomością prawa i psychologii ludzkiej. Balance Polska stawia na etykę, kulturalne podejście do dłużnika i indywidualne traktowanie każdego kontrahenta. Jesteśmy bardzo elastyczni i nie ma dla nas spraw nie do rozwiązania.

W tym miejscu pozwolimy sobie na wskazanie Państwu korzyści płynących z polubownego odzyskiwania należności. Jest to proces polegający na ugodowym podejściu wierzyciela do dłużnika. Dzięki niemu:

  • - odzyskiwanie wierzytelności przebywa bez procesu sądowego, co znacznie wpływa na dużo krótszy czas postępowania,
  • - zarówno dłużnik, jak i wierzyciel mogą osiągnąć korzystne dla siebie warunki, chociażby spłatę w formie ratalnej,
  • - dużo szybsze i prostsze jest osiągnięcie kompromisu i doprowadzenie do zaspokojenia roszczeń,
  • - to firma zajmująca się odzyskiwaniem należności pośredniczy w kontaktach między stronami stosunku zobowiązaniowego, wykonując swoją pracę sprawnie i konsekwentnie,
  • - koszty związane z odzyskiwaniem należności mogą zostać przerzucone w stu procentach na dłużnika poprzez wystawienie noty obciążeniowej, po udanym procesie windykacji.

Szanowni Przedsiębiorcy, mamy nadzieję, że zaciekawiliśmy Państwa tematem polubownego odzyskiwania należności i skłoniliśmy do podjęcia odpowiednich i konkretnych działań. Nie czekajcie. Poza teorią chętnie zaprezentujemy sposób naszego działania.

Już wkrótce pojawimy się z nową porcją ciekawostek z naszej branży.

Katarzyna Zabiegała, Krystian Nobis, Marcel Frej – specjaliści ds. obrotu wierzytelnościami Balance Polska Sp. z o.o.

Naklejka 150x70 01

 

Więcej w tej kategorii: « Kara umowna

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Newsletter

Najważniejsze informacje Cie nie ominą...

Nie spamujemy, też nie lubimy spamu....

Please publish modules in offcanvas position.