Szukając finansowania planowanej inwestycji oprócz pozyskiwania pomocy publicznej krajowej czy unijnej (szczególnie rozwinięta metoda w branży spożywczej) należy także zwrócić uwagę na funkcjonujące w naszym prawodawstwie ULGI PODATKOWE.
Celem takich ulg jest zachęcanie do rozwoju gospodarczego poprzez najczęściej reinwestowanie wypracowanych zysków z uwzględnieniem innowacyjności, cyfryzacji zrównoważonego rozwoju itd.
W poniższym artykule omawiam skrótowo dziewięć ulg mogących mieć znaczący wpływ na ewentualną, planowaną inwestycję oraz rentowność netto bieżącej działalności.
- ULGA BADANIA + ROZWÓJ
Jest to najbardziej popularna forma inwestycyjnej ulgi podatkowej, w ubiegłym roku skorzystało z niej kilka tysięcy przedsiębiorstw.
Wszyscy przedsiębiorcy niezależnie od wielkości posiadanej firmy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową, mogą korzystać z dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych – nie ma konieczności posiadania laboratorium. W przypadku podatników posiadających status centrum badawczo-rozwojowego, wysokość odliczeń może sięgać nawet do 150% kosztów kwalifikowanych.
Przedmiotem ulgi są:
- - opracowanie nowych produktów
- - modyfikacja standardowych produktów
- - wdrażanie nowych technologii
- - modyfikacja i usprawnienie bieżących technologii
Wszystkie te elementy muszą się dokonać conajmniej w skali FIRMY.
Działalność badawcza: koncepcja, prototyp
Działalność rozwojowa: PROCEDURY I PROCESY, PRACE PILOTAŻOWE, WALIDACJA (sprawdzanie efektów)
Działalność produkcyjna:
Dodatkowe 100% odpisu podatkowego, a 150% dla posiadających status Centrum B+R na min.:
- - koszty osobowe,
- - materiały i surowce,
- - sprzęt specjalistyczny ekspertyzy i opinie,
- - korzystanie i nabycie aparatury NB,
- - amortyzacja od nabytych i własnych środków trwałych
Powadzona działalność/próba NIE musi zakończyć się sukcesem.
Odpis ulgi na działalność B+R dokonujemy formalnie poprzez dokonanie odpowiednich zapisów w PIT-36/PIT-36S (skala), PIT-36L/PIT-36LS (liniowy), z informacją PIT-RB/PIT-RBS.
- ULGA na ROBOTYZACJĘ
Ulga ma pomagać firmom w zwiększaniu produktywności i konkurencyjności na rynkach krajowym i międzynarodowym. Mogą z niej skorzystać te firmy, które zastosują roboty przemysłowe w celu usprawnienia produkcji.
Dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację (urządzenia i maszyny fabrycznie nowe) można dokonać za zakup lub budowę min.:
- - robotów przemysłowych,
- - maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
- - czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa,
- - barier fizycznych (ogrodzenia, osłony), maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
Robotyzacja jest bardziej zaawansowaną formą automatyzacji - całkowicie zastępującą człowieka. Aby urządzenie czy maszynę uznać za robota przemysłowego powinno zgodnie z definicją podatkową posiadać następujące cechy:
- - programowalność,
- - automatyczne sterowanie
- - wielozadaniowość z co najmniej 3 stopniami swobody (min. przechylenie, pochylenie i odchylenie)
Odpis ulgi na ROBOTYZACJĘ dokonujemy formalnie poprzez dokonanie odpowiednich zapisów w PIT-36/PIT-36S (skala), PIT-36L/PIT-36LS (liniowy), z informacją PIT-RB/PIT-RBS.
- ULGA na PROTOTYP
Ulga na prototyp to możliwość (oprócz kosztów uzyskania przychodu) DODATKOWEGO odliczenia od podstawy opodatkowania 30% kosztów uzyskania przychodów dotyczących produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. Ulga pozwala na tańsze wytworzyć prototypu, a następnie wdrożenie (łącznie z jego testowaniem) jego do produkcji.
Kosztami produkcji próbnej nowego produktu są:
- - cena nabycia fabrycznie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu;
- - wydatki na ulepszenie poniesione w celu dostosowania środka trwałego do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu;
- - koszty nabycia materiałów i surowców nabytych w celu produkcji próbnej nowego produktu.
Kosztami wprowadzenia na rynek nowego produktu są koszty:
- - badania i ekspertyzy,
- - przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, znaku CE, znaku bezpieczeństwa itp.,
- - uzyskania lub utrzymania zezwolenia na obrót lub innych obowiązkowych dokumentów
- - oznakowań związanych z dopuszczeniem do obrotu lub użytkowania oraz koszty opłat pobieranych w celu ich uzyskania,
- - badanie cyklu życia produktu;
- - systemu weryfikacji technologii środowiskowych – np. audyt ekologiczny
Przygotowując wdrożenie do produkcji np. kolejnej odmiany jogurtów, serków itp. lub kompletnie nowego produktu nabiałowego, wszystkie koszty poniesione na uruchomienie takiej produkcji oraz jego wdrożenie do sprzedaży w tym przygotowanie odpowiedniej gramatury, opakowania, oznakowania zgodnie z wymogami np. danej sieci handlowej są kosztami podlegającymi temu odpisowi podatkowemu.
Wszelkie próby produkcji i wejścia z nowym produktem na rynek (nawet te nieudane) są kosztami których dotyczy ta ulga.
Odpis ulgi na PROTOTYP dokonujemy formalnie poprzez dokonanie odpowiednich zapisów w PIT-36/PIT-36S (skala), PIT-36L/PIT-36LS (liniowy), z informacją PIT-RB/PIT-RBS.
- ULGA na EKSPANSJĘ
Ulga na ekspansję polega na możliwości dodatkowego odliczenia (dodatkowe 100%) od podstawy opodatkowania kosztów, które zostały poniesione w celu rozszerzenia rynków zbytu – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Są to koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży swoich produktów.
Maksymalnie w danym roku podatkowym w ramach ulgi można odliczyć do 1 mln złotych.
Koszty poniesione na:
- - uczestnictwo w targach: organizację miejsca wystawowego (stoisko, standy, hostessy itp.), zakup biletów lotniczych, zakwaterowanie i wyżywienie, transport eksponatów
- - działania promocyjno-informacyjne: zakup reklam, strona internetowa, publikacje prasowe, broszury, katalogi informacyjne, ulotki itp.
- - dostosowanie opakowań produktów do wymagań kontrahentów, (np. dla sieci handlowych
- - przygotowanie dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych, znaków jakości
- - przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu czy konkursu ofert.
Warunek:
- w ciągu kolejnych 2 lat podatkowych licząc od roku podatkowego, w którym zostały poniesione koszty zwiększenia przychodów ze sprzedaży swoich produktów:
- zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na koniec roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów
- osiągnięcie przychodów ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych
- osiągnięcie przychodów ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.
Odpis ulgi na EKSPANSJĘ dokonujemy formalnie poprzez dokonanie odpowiednich zapisów w PIT-36/PIT-36S (skala), PIT-36L/PIT-36LS (liniowy), z informacją PIT-RB/PIT-RBS.
ULGA na SPONSORING
Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (podstawy opodatkowania) 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na finansowanie:
- działalność sportową:
- klubu sportowego,
- stypendium sportowego,
- imprezy sportowej niebędącej masową imprezą sportową,
- działalność kulturalną:
- instytucji kultury,
- działalności kulturalnej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne;
- działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę:
- stypendia,
- finansowanie zatrudnionemu przez podatnika pracownikowi opłat (np. szkolnictwo zawodowe),
- finansowanie wynagrodzeń, wraz z pochodnymi, studentów odbywających u podatnika staże i praktyki przewidziane programem studiów,
- sfinansowanie studiów dualnych, w tym koszty praktyk,
- wynagrodzenie wypłacane w okresie 6 miesięcy od dnia zatrudnienia przez podatnika organizującego praktyki zawodowe dla studentów danej uczelni pracownikowi będącemu absolwentem studiów w tej uczelni zatrudnionemu za pośrednictwem akademickiego biura karier.
Odpis ulgi na SPONSORING dokonujemy formalnie poprzez dokonanie odpowiednich zapisów w PIT-36/PIT-36S (skala), PIT-36L/PIT-36LS (liniowy), z informacją PIT-RB/PIT-RBS.
- ULGA na INNOWACYJNYCH PRACOWNIKÓW
Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników jako rozszerzenie ulgi B+R.
Uzupełniający mechanizm dotychczas nieodliczonej ulgi B+R (z uwagi na zbyt niski dochód podatkowy) poprzez pomniejszenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pracowników (zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowy o dzieło) przekazywanych przez pracodawcę (płatnika) do Urzędu Skarbowego.
Warunek, że poświęcili w danym miesiącu co najmniej 50% na realizację działalności B+R (w stosunku do ogólnego czasu pracy).
Ulga przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył roczne zeznanie podatkowe – do końca roku podatkowego.
Powyższy mechanizm ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych z tytułu:
- - stosunku służbowego, stosunku pracy itd..
- - wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
- - praw autorskich.
Ulga ta polega na pomniejszeniu zaliczek, które płatnik jest obowiązany odprowadzić do urzędu skarbowego.
Potrzeba szczegółowej interpretacji podatkowej.
- ULGA IP BOX
Nowy system ulg ma zachęcić firmy do wytwarzania własności intelektualnej i do jej rejestrowania w Polsce.
Przedsiębiorca, który komercjalizuje wyniki prac badawczo-rozwojowych może jednocześnie korzystać z IP BOX (Innovation Box lub Patent Box) i ulgi B+R dla podatników, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową (działalność B+R).
Preferencyjne opodatkowanie dochodów z praw własności intelektualnej, które podlegają ochronie prawnej (np. patent, autorskie prawo do programu komputerowego) i zostały wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach działalności B+R.
Jeżeli firma wytwarza własne IP (prawo własności intelektualnej) wówczas zyski, które z niej płyną są opodatkowane jedynie stawką 5% a nie 19%.
Ulga na IP Box jest odliczana od podstawy obliczenia podatku.
Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani:
- - w ramach skali podatkowej (PIT-36),
- - podatkiem liniowym (PIT-36L),
- - podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8).
Odpis ulgi IP BOX dokonujemy formalnie poprzez dokonanie odpowiednich zapisów w PIT-36/PIT-36S (skala), PIT-36L/PIT-36LS (liniowy), z informacją PIT-RB/PIT-RBS.
- ULGA dla TWÓRCÓW
Do wyliczenia podatku od dochodu ustalonego według zasad ogólnych stosowana jest skala podatkowa. Ten dochód łączy się z innymi dochodami, które podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej, np. z dochodami z pracy,
Przychodami z praw majątkowych są szczególności:
- - przychody z praw autorskich i praw pokrewnych,
- - praw do projektów wynalazczych,
- - praw do znaków towarowych i wzorów zdobniczych (np. opracowanie wzoru opakowania dla danego, nowego produktu jest także twórczością)
Do przychodów z praw autorskich i pokrewnych możesz zastosować koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu i max. 120 tyś złotych rocznie.
Należy udokumentować wysokość poniesionych wydatków.
Dokumentami tymi są przykładowo rachunki, faktury, jak i inne dowody wydatków poniesionych w celu osiągnięcia przychodów lub ich zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Odpis ulgi dla TWÓRCÓW dokonujemy formalnie poprzez dokonanie odpowiednich zapisów w PIT-37 lub PIT-36 – nie wyklucza rozliczenia wspólnego z małżonkiem.
- POLSKA STREFA INWESTYCJI
Polska Strefa Inwestycji to instrument, dzięki któremu można uzyskać ulgę podatkową na realizację nowej inwestycji. Można z niego skorzystać na terenie całej Polski, niezależnie od wielkości firmy.
Wsparcie przyznawane jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub zwolnienia z podatku dochodowego PIT, w związku z realizacją nowej inwestycji.
Ulga podatkowa stanowi regionalną pomoc inwestycyjną.
Limit zwolnienia z podatku dochodowego liczony jest jako % od:
- - kosztów nowej inwestycji (poniesionych nakładów inwestycyjnych),
- - 2-letnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników.
Przedmiotem ulgi jest:
- - założenie nowego zakładu
- - zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu
- - dywersyfikację produkcji poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie
- - zasadniczą zmianę dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu
- - nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił.
Zakres ulgi dotyczy WSZYSTKICH PKD z sektora tradycyjnego przemysłu (w tym przetwórstwa mleka, mięsa i owoców-warzyw), z wyjątkiem przedsiębiorstw produkujących m.in.: materiały wybuchowe, alkohol, wyroby tytoniowe, stal, czy też firm prowadzących działalność w sektorze wytwarzania i dystrybucji energii; handlu hurtowego i detalicznego, obiektów i robót budowlanych, w zakresie usług związanych z zakwaterowaniem i usług gastronomicznych oraz prowadzenia ośrodków gier.
Decyzję o uldze warunkuje spełnienie określonych kryteriów ilościowych i jakościowych. Kryteria ilościowe (minimalna wysokość kosztów kwalifikowanych) są uzależnione od stopy bezrobocia w powiecie, w którym inwestycja będzie realizowana (im wyższa stopa bezrobocia, tym niższy pułap wymaganej wysokości kosztów) oraz od wielkości przedsiębiorstwa. Preferencje dotyczą również przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową oraz w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Kryteria jakościowe to np. produkcja żywności wysokiej jakości.
Wysokość procentowa pomocy publicznej (czyli intensywność pomocy) zależy od wielkości przedsiębiorcy i wybranej lokalizacji. W niektórych rejonach Polski można odzyskać nawet do 70% poniesionych kosztów.
Maksymalna intensywność pomocy z mapy graficznej dotyczy dużych firm.
W przypadku średnich firm maksymalna intensywność pomocy wynosi +10%, a w przypadku mikro i małych firm +20%.
Z pomniejszonego podatku można korzystać przez 10, 12 lub 15 lat albo do momentu wykorzystania limitu zwolnienia. Liczba lat zależy od wybranej lokalizacji.
Polska Strefa Inwestycji funkcjonuje od 2018 r. na podstawie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Nowa ustawa zastąpiła dotychczasowy mechanizm pomocy publicznej dla inwestorów, dostępny w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Aktualnie przedsiębiorcy nie mają już możliwości uzyskania nowych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych. O decyzję o wsparciu nowej inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, można wnioskować wg. właściwości istniejących 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych.
System ulg jest w naszym kraju dosyć liczny lecz przedsiębiorcy (szczególnie bardziej doświadczeni) powściągliwie z nich korzystają głównie ze względu na braki szczegółowych interpretacji, małą ich popularyzację czy niechęć do wchodzenia w spory z organami podatkowymi mogących uznać korzystanie z przysługujących przedsiębiorcy ulg jako próbę uszczuplenia dochodów podatkowych państwa.
W powyższym opisie skupiłem się na ulgach najbardziej istotnych z punktu widzenia działalności gospodarczej i potencjalnych inwestycji. Oddzielną grupę stanowią ulgi i zwolnienia podatkowe indywidualne dla pracowników jak chociażby zatrudnianie emerytów czy rencistów lub ulga dla młodych (zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 złotych).
Wiesław Wasilewski
Prezes zarządu w firmie BIG POL FUNDUSZE POMOCOWE
+48 606 255 253
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.