wtorek, 06 grudzień 2022
czwartek, 27 październik 2022 13:19

Chwasty w zbożach ozimych - zwalczanie

Przeczytasz w: 2 - 3 min

Chwasty pojawiają się bardzo często i są trudne do wyplenienia. Dodatkowo jest aż 150 rodzajów chwastów, które mogą dotknąć zboża ozime.

Jeśli nie zastosujesz odpowiedniego środka chwastobójczego, to Twoje uprawy szybko mogą być zagrożone. Zaopatrz się w dobrej jakości preparaty, zachowaj najwyższą jakość upraw.

Rośliny szczególnie narażone na zachwaszczenie jesienią

Mając pole ze zbożami ozimymi, rzepakiem lub roślinami kapustnymi, pamiętaj o odpowiednim i profesjonalnym odchwaszczaniu upraw. Jeśli zaniedbasz tę czynność, narazisz rośliny na słabszy wzrost lub choroby grzybowe. Rozwój w niekorzystnym środowisku jest znacznie utrudniony: rozrastające się chwasty zabierają roślinom dostęp do światła, do wody i do składników odżywczych.  Jeśli w odpowiednim czasie nie dojdzie do oprysku, może zostać przekroczony próg ekonomicznej szkodliwości chwastów. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku rozrostu przytulii czepnej czy miotły zbożowej. 

Dlaczego warto wykonać oprysk zbóż i roślin kapustnych?

Wykonanie oprysku zabezpiecza rośliny przed uszkodzeniem. Wzmacnia też ich wzrost poprzez lepszą dostępność składników mineralnych. Podanie dobrego preparatu wpływa pozytywnie na ich odporność na choroby oraz zwiększa ich zimotrwałość. Dzięki temu zapewniasz im odpowiedni rozwój i lepsze wejście w okres wiosennej wegetacji. Warto też wiedzieć, kiedy taki oprysk wykonać.  Pamiętaj, że opryski preparatami chwastobójczymi (herbicydami) przeprowadza się zaraz po siewie lub po wschodach. 

Co musisz wiedzieć o opryskach zbóż ozimych?

Zastosowanie odpowiednio dobranego preparatu to klucz do otrzymania oczekiwanych efektów. Nie każdy środek chwastobójczy zapewni Twoim uprawom pożądane skutki. Dlatego, zanim je kupisz, zbierz informacje na ich temat. Jak więc wybrać, aby zyskać, a nie stracić? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że wybór środka chwastobójczego zależy od stopnia zachwaszczenia zboża ozimego. Im większe, tym silniejszy preparat. Druga niezwykle istotna kwestia to zapoznanie się z etykietą produktu — czyli ze składem i uwagami producenta. Znajdziesz tam potrzebne dane o preparacie, przede wszystkim o jego przeznaczeniu.  

Zanim dokonasz oprysku, oceń fazę rozwojową chwastów. Bardzo ważna jest również temperatura, siłą wiatru oraz wilgotność powietrza. Termin wykonania oprysku jest więc uzależniony od znajomości własnej uprawy. 

Które preparaty wybrać? Które będą najlepsze?

Nie każdy preparat poradzi sobie z konkretnym typem chwastów. Dużo zależy od substancji czynnej i od pomocniczych składników. Warto zwrócić uwagę na preparat Legato 500 SC. Stosuje się go jesienią, nalistnie, do zwalczania chwastów dwuliściennych, zwłaszcza fiołka polnego i miotły zbożowej. Ma formę gęstej zawiesiny, koncentratu. Jest niezwykle wydajny, wystarczy tylko 300 ml na hektar. Legato 500 sc wykazuje doskonałe właściwości w połączeniu z innych środkiem chwastobójczym Aminopielik Super 464 SL. Za jego pomoc zwalczysz również gwiazdnicę pospolitą, przetacznik puszczykowy i tasznik pospolity. Środek stosuj jesienią w fazie 2-3 liści właściwych pszenicy ozimej (BBCH 12-13) lub w celu kompleksowego zwalczania rocznych chwastów dwuliściennych oraz  ich rozrostu przestrzennego.

Kolejny preparat chwastobójczy, na którego warto zwrócić uwagę, to Expert Met. Stosuje się go dolistnie zwłaszcza na miotłę zbożową  w uprawie jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, żyta oraz niektórych chwastów dwuliściennych. Środek ma formę granulatu do sporządzania zawiesiny wodnej. Zawiera dwie substancje czynne: metrybuzynę i fluflnacet. Expert Met działa bardzo szybko, a najlepsze efekty osiągniesz, stosując go we wczesnej fazie rozwojowej chwastów, na wilgotną ziemię.

Wygrana walka z chwastami

Warto zapoznać się ze specyfiką podanych wyżej produktów i stosować na swoje uprawy. Wystarczy dobry preparat kupiony od sprawdzonego producenta oraz odpowiednie zastosowanie. Szybka reakcja pozwoli Ci zapobiec problemom i zapewni bogate uprawy.

Więcej w tej kategorii: « Para w przemyśle spożywczym

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.