Wydrukuj tę stronę
wtorek, 08 marzec 2022 08:38

Rozszerzona funkcjonalność urządzeń procesowych stosowanych w przemyśle spożywczym

Przeczytasz w: 3 - 5 min

Niniejsze opracowanie ma na celu zaprezentowanie możliwości B&P Engineering w zakresie dopasowania funkcjonalności produkowanych urządzeń do potrzeb zgłaszanych przez klientów.

Maszyny i urządzenia procesowe stosowane w przemyśle spożywczym muszą spełniać najwyższe normy w zakresie jakości wykonania oraz bezpieczeństwa produktu. Dlatego w B&P Engineering dokładamy starań aby maszyny i urządzenia, które opuszczają nasz zakład były nowoczesne a ich budowa gwarantowała czystość i eliminowała zagrożenia związane ze skażeniem produktu przez awarię lub nienależyte użytkowanie.

W swojej ofercie B&P Engineering posiada szeroki wachlarz urządzeń, które może dostosować do indywidualnych potrzeb klienta, w tym:

Firma świadczy także usługi w zakresie budowy maszyn i urządzeń na bazie dostarczonej dokumentacji bądź indywidualnego pomysłu. Odpowiada za każdy etap projektu, którego realizację nadzoruje doświadczony manager. Zapewnia również pełny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, jak też stały dostęp do oryginalnych części zamiennych.  

 800 600 0 imageFull fit data 3045

PRZYKŁAD 1. Kierowanie produktu w różne miejsca zakładu.

W tym przykładzie modyfikacji nasz klient potrzebował urządzenie, pozwalające na pasteryzację soku surowego, a także filtrację koncentratu w celu eliminacji bakterii ACB.

Klient kładł duży nacisk na to, aby urządzenie gwarantowało bezpieczeństwo produktu i posiadało funkcję archiwizacji parametrów pracy.

Bardzo ważna była możliwość kierowania przerobionego surowca w różne miejsca zakładu.

Zaoferowaliśmy System Filtracji Aseptycznej MONA.

mona aseptic filtration system 3

MONA jest urządzeniem umożliwiającym przeprowadzenie procesów pasteryzacji oraz filtracji koncentratu w celu eliminacji bakterii ACB. Program sterowania nadzoruje pracę urządzenia i dba o zachowanie procedur gwarantujących sterylność procesu i bezpieczeństwo produktu. Wszystkie parametry pracy są archiwizowane i dostępne w formie raportów.

 BP2 min

Modyfikacja w pierwszym przykładzie dotyczyła oprogramowania systemu MONA oraz orurowania zakładu, które zostały tak zaprojektowane, aby umożliwić bezpieczny wybór dróg produktu i kierowanie go poprzez panel przełączeniowy na tankownię koncentratu, tankownię aseptyczną, na rozlewaczkę lub bezpośrednio do cysterny.

PRZYKŁAD 2. Przerób różnych ilości surowca na jednej wyparce

W tym przykładzie klient aby zoptymalizować koszty inwestycji w stację wyparną, wymagał aby przerób surowca realizować na jednej stacji wyparnej (wyparce). Problemem było to, że jednorazowa ilość miazgi z owoców kolorowych w szarży jest u klienta istotnie mniejsza od przerabianej na pełnej wydajności wyparki miazgi z jabłka. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tego klienta jak zaprojektowaliśmy więc stację wyparną z możliwością zmiany trybu wydajności.

BP3

Dostarczona stacja wyparna umożliwia przerób jabłka z wydajnością do 40.000 l/h napływu soku. Przerób owoców kolorowych może być przeprowadzony z wydajnością już od 10.000 l/h napływu soku. Udało się to osiągnąć dzieląc sita rozpłyowe w kolumnach opadowych na sekcje. Zainstalowane na szczycie każdej kolumny zawory pneumatyczne kierują sok na jedną, dwie lub na wszystkie sekcje umożliwiając pracę w zakresie dwóch trybów wydajności:

  • - do 40% nominalnej wydajności napływu 
  • - 60% do 100% nominalnej wydajności napływu 

Przykład:

Stacja wyparna o wydajności 40.000 litrów napływu może pracować z wydajnością:

  • - 0 do 16.000 litrów nominalnej wydajności napływu 
  • - 000 do 40.000 litrów nominalnej wydajności napływu 

W ramach każdego trybu wydajność można regulować bezstopniowo.

Istotne jest także to, że zmiana trybu pracy odbywa się automatycznie bez konieczności mechanicznej ingerencji przez operatora

Klient ma możliwość przerobu surowca z różną wydajnością dopasowaną do aktualnych możliwości i ilości dostępnego surowca.

PRZYKŁAD 3. Przerób różnego rodzaju surowca i dozator środków myjących

pasteryzator z dozatorem pasteurization system 1

Trzeci przykład wprowadzonych w oparciu o dialog z klientem modyfikacji dotyczy pasteryzatora. Klient posiadał pasteryzator, ale urządzenie wymagało stałego nadzoru i kontroli parametrów pracy. Zależało mu, aby zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu przez operatora automatyzując proces pasteryzacji. W trakcie rozmów dowiedzieliśmy się, że chcą przerabiać na pasteryzatorze także przeciery warzywne. Ponadto równie istotnym życzeniem klienta było zoptymalizowanie etapu podawania środków myjących, aby podnieść poziom bezpieczeństwa pracy. 

Zaproponowaliśmy pasteryzator z wymiennikiem rurowym i automatycznym dozatorem środków myjących.

pasteryzator z dozatorem pasteurization system 4

Oprogramowanie sterujące pracą pasteryzatora w połączeniu z automatyką i urządzeniami pomiarowymi eliminuje potrzebę stałego nadzoru. Wszystkie parametry pracy są dostępne w formie raportów. Aby umożliwić pasteryzację różnego typu surowca, wymieniliśmy wymiennik z płytowego na rurowy. W zbiorniku buforowym zostało dodane mieszadło, które zapobiega zastygnięciu produktu (w przypadku przecierów warzywnych).

 BP4VOL2

Dodatkową modyfikacją było wprowadzenie automatycznego dozowania środków myjących tzw. dozatora. Składa się on z pompek dozujących umieszczonych w dwóch pojemnikach wypełnianych kwasem i zasadą. Dozator eliminuje konieczność ręcznego odmierzania i dodawania środków myjących. Bazując na wskazaniach konduktometru, system pobiera odpowiedni środek myjący, aby utrzymać żądane parametry podczas etapu mycia.

Nasz klient otrzymał dostosowane do swoich potrzeb urządzenie. Jest zadowolony z automatyzacji procesu pasteryzacji i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pracy jakie udało się nam osiągnąć.

Podczas projektowania wykorzystujemy nowoczesne zdobycze techniki i stosujemy je w taki sposób aby nasz klient osiągał maksymalne korzyści z użytkowania dostarczonego przez nas  urządzenia.

Zaprojektujemy urządzenie procesowe pod Twoje potrzeby:

  • - do miejsca, którym dysponujesz,
  • - wykorzystamy najnowsze techniki automatyzacji i pomiarów,
  • - dostosujemy funkcje systemu sterowania,
  • - zagwarantujemy bezpieczeństwo Twojemu produktowi.

B&P Engineering jest polską firmą, która zapewnia sprawny serwis pogwarancyjny oraz oryginalne części zamienne.

Koncentrujemy się na dostarczaniu rozwiązań dla przemysłu umożliwiających osiągniecie sukcesu naszym klientom. 

Zapraszamy do współpracy!

bp logo

 

 

 

 

https://www.engineering-bp.com/