środa, 19 czerwiec 2024
piątek, 07 czerwiec 2024 07:42

4 sposoby na redukcję śladu węglowego i oszczędzanie na energii

Przeczytasz w: 4 - 8 min

W obliczu rosnących kosztów energii i konieczności redukcji śladu węglowego optymalizacja energetyczna staje się priorytetem dla firm w branży spożywczej.

Pozostają one jednym z największych odbiorców energii elektrycznej, zarówno ze względu na energochłonne procesy, jak i potrzebę przechowywania wytworzonych produktów. Wśród największych wyzwań, z którymi mierzą się przedsiębiorstwa z tego sektora, znajdują się:

  • - Stałe, duże zapotrzebowanie na energię elektryczną
  • - Wysokie wymogi higieniczno-sanitarne
  • - Redukcja CO2 i śladu węglowego
  • - Duża powierzchnia do oświetlenia i ogrzania
  • - Magazynowanie w chłodniach
  • - Wymagająca uprawa produktów

Odpowiedzialne podejście do zarządzania zasobami energetycznymi nie tylko wpisuje się w globalne dążenia do zrównoważonego rozwoju, ale także przynosi wymierne korzyści finansowe. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom intensyfikacji efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Obejmują one zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania energią, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne. Wszystkie poniższe rozwiązania znajdują się w portfolio firmy Luneos, dostawcy usług energetycznych dla firm. Są one oferowane w ramach innowacyjnego modelu finansowania – Luneos zapewnia pokrycie pełnych kosztów inwestycji bez względu na dostępny budżet firmy. Dzięki temu każde przedsiębiorstwo, niezależnie od swojej sytuacji finansowej, ma możliwość wdrożenia nowoczesnych rozwiązań energetycznych.  Lunoes również kompleksowo zarządza projektem, począwszy od audytu obiektu, przez realizację, aż po serwis. Odpowiada za całokształt modernizacji, co pozwala na pełne skupienie się klientów na ich podstawowej działalności. luneos Linkedin Energia LaaS

Sprawdźmy, które z rozwiązań najlepiej sprawdzą się w branży spożywczej – mleczarskiej i mięsnej.

Modernizacja oświetlenia – nowoczesne LEDy to niższe rachunki do 70%, miesięczny abonament oraz skorzystanie z pełnego finansowania inwestycji 

Jednym z najprostszych, a jednocześnie najbardziej opłacalnych i najmniej skomplikowanych działań w ramach transformacji energetycznej, jest wymiana tradycyjnego oświetlenia na nowoczesne LEDy. Dlaczego właśnie LEDy i dlaczego warto to zrobić w modelu Light as a Service, czyli miesięcznego abonamentu? Nowa generacja LEDów oferuje oszczędności na poziomie od 30% do 70% w porównaniu do starszych typów oświetlenia. Niższe zużycie energii i rachunki na poziomie ⅓ dotychczasowych są szczególnie atrakcyjne w kontekście długoterminowej strategii redukcji kosztów operacyjnych. Co więcej, w modelu biznesowym Light as a Service dostawca energii zapewnia oświetlenie jako usługę, nie produkty. Oznacza to, że klient płaci jedynie za korzystanie z oświetlenia, a nie za zakup i utrzymywanie systemów oświetleniowych. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie kosztów inwestycyjnych, zwiększenie elastyczności i ograniczenie ryzyka finansowego związanego z modernizacją oświetlenia. Pierwszy rachunek, który dostaje klient, pochodzi z tytułu abonamentu miesięcznego. Płatność w ramach miesięcznego abonamentu sprawia, że firmy cieszą się korzyściami z nowego oświetlenia bez konieczności natychmiastowego angażowania własnych środków finansowych.

Kompleksowość rozwiązania i niezakłócona działalność operacyjna klienta

Light as a Service oznacza także kompleksowość rozwiązania – Luneos pozostaje odpowiedzialny za całokształt modernizacji. Obejmuje ona audyt, projekt, instalację: demontaż istniejących punktów oświetleniowych oraz montaż nowych, a także serwis i konserwację oświetlenia LED. Optymalizacja oświetlenia przebiega bez przestojów w produkcji, co jest kluczowe szczególnie dla przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na przestoje. Montaż nowych punktów oświetleniowych, nawet poprzedzony demontażem istniejących, przebiega na tyle sprawnie, że nie zakłóca działalności operacyjnej firmy. Co ważne, w przeciwieństwie do wielu innych inwestycji energetycznych wymiana oświetlenia na LED nie wymaga pozwoleń administracyjnych, niezależnie od skali projektu. Nawet przy wielomilionowych inwestycjach i setkach gigawatogodzin zaoszczędzonej energii rocznie, proces jest prosty i szybki.

luneos Linkedin Energia kogeneracja92 LEDy nowej generacji to bezpieczeństwo i niezawodność

LEDy są bezpieczniejsze od tradycyjnych źródeł światła, ponieważ nie nagrzewają się do wysokich temperatur. Wymiana dotychczasowego oświetlenia na najnowszej generacji znacząco zmniejsza ryzyko pożarów i uszkodzeń sprzętu. LEDy doskonale sprawdzają się jako także niezawodne światło awaryjne i ewakuacyjne, które w razie awarii zapewni bezpieczną ewakuację pracowników. Zgodnie z przepisami BHP odpowiednio zainstalowane i funkcjonujące oświetlenie ewakuacyjne stanowi istotny element planu ewakuacyjnego, ułatwiając wyjście z obiektu w warunkach ograniczonej widoczności. Jego bezawaryjność ma decydujące znaczenie dla szybkiego i skutecznego opuszczenia miejsca pracy i minimalizuje ryzyko wypadków. To dlatego regularna kontrola, konserwacja i testowanie tego rodzaju oświetlenia ewakuacyjnego są kluczowe dla zapewnienia pełnej gotowości do działania w sytuacjach kryzysowych. Wymiana oświetlenia na energooszczędne LEDy znacząco podnosi standardy bezpieczeństwa i higieny pracy. W dobie coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących efektywności energetycznej, LaaS oferuje możliwość spełnienia europejskich norm i standardów, bez konieczności samodzielnego zarządzania tym obszarem.

Automatyzacja i inteligentne zarządzanie strefami oświetlenia

LEDy pozwalają na wdrożenie zaawansowanych systemów automatyzacji i zarządzania strefami oświetlenia, co przekłada się na optymalizację zużycia energii. Dzięki możliwości dostosowania natężenia światła oraz sterowania oświetleniem zdalnie firmy mogą efektywnie kontrolować i regulować ilość światła w różnych obszarach swoich obiektów. To nie tylko pozwala na dostosowanie intensywności oświetlenia do aktualnych potrzeb, ale również umożliwia szybką reakcję na zmieniające się warunki pracy czy zewnętrzne czynniki, takie jak warunki pogodowe czy natężenie światła naturalnego. Dodatkowo, automatyczne zarządzanie oświetleniem przyczynia się do minimalizacji marnotrawstwa energii poprzez wyłączanie lub zmniejszanie intensywności światła w obszarach, gdzie jest to zbędne lub nadmiarowe. To przynosi dodatkowe oszczędności energetyczne oraz redukcję kosztów eksploatacji.

Zmniejszenie śladu węglowego i długa żywotność produktu

Wymiana oświetlenia na LED znacząco redukuje zużycie energii elektrycznej, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie śladu węglowego. Stanowi to kluczowy krok w stronę bardziej zrównoważonej działalności gospodarczej. Dzięki długiej żywotności produktu – nawet do 12 lat w przypadku pracy LEDów 24/7 – firmy mogą ograniczyć ilość odpadów i zużycie surowców. Redukcja częstotliwości wymiany produktów przekłada się też na mniejsze zużycie energii i zasobów potrzebnych do ich produkcji oraz transportu. Nowoczesne LEDy nie tylko spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, ale także doskonale wpisują się w strategię promowania zrównoważonego rozwoju gospodarczego. To nie tylko pozytywny wpływ na środowisko, ale też realne korzyści dla biznesu i solidny fundament transformacji energetycznej.

Magazyny energii – oszczędność kosztów i zabezpieczenie przed brakiem zasilania luneos Linkedin Magazyn Energia

Jak może wyglądać kolejny przemyślany krok w kierunku efektywności energetycznej i niezależności firmy? Rozwiązanie jest proste: zamiast oddawać wyprodukowaną energię do sieci warto ją zmagazynować, tak aby każda wygenerowana kWh została wykorzystana w 100%.

Najważniejsze korzyści płynące z wykorzystania magazynów energetycznych to:

  • - Oszczędność kosztów: magazyny pozwalają na wykorzystanie tańszej energii w okresach niskiego zapotrzebowania i unikanie kosztownych szczytów cenowych. Dzięki taryfom nocnym klienci mogą ładować magazyn w godzinach najbardziej atrakcyjnych finansowo i pobierać energię wtedy, kiedy ceny energii są najwyższe.
  • - Zwiększona niezawodność i zabezpieczenie przed brakiem zasilania: magazynowanie własnej energii to więcej niż realne oszczędności dla firmy – to także ciągłość zasilania nawet w przypadku awarii lub niedoboru energii z sieci. Dla klientów oznacza to stały dopływ energii i nieprzerwaną działalność operacyjną w każdej sytuacji.
  • - Elastyczność w zarządzaniu: możliwość gromadzenia i wykorzystywania energii według zmieniających się potrzeb firmy pozwala na elastyczne dostosowanie zużycia energii.
  • - Ochrona przed fluktuacjami cen energii: magazyny energii pozwalają na ograniczenie wpływu fluktuacji cen energii na budżet firmy poprzez wykorzystanie zgromadzonej energii w odpowiednich momentach.

Posiadanie własnego źródła energii w postaci magazynu pozwala firmom na większą niezależność od dostawców energii zewnętrznych oraz na większą kontrolę nad własnym zapotrzebowaniem i kosztami. Warto pamiętać o tym, że Lunos zapewnia pełne finansowanie zakupu komponentów, montażu oraz serwisu.

Kogeneracja jako przyszłość efektywnego zarządzania energią w zakładach produkcyjnych

Kolejne doskonale sprawdzające się w branży spożywczej energooszczędnym rozwiązanie to kogeneracja, dzięki której przedsiębiorstwa mogą zyskać własne źródło ciepła, energii i chłodu w stabilnej cenie. Technologie kogeneracyjne coraz częściej stają się nieodzownym elementem strategii energetycznych firm nie tylko ze względu na rosnące ceny energii. Ich popularność wynika także z silniejszego nacisku na ochronę środowiska i redukcję śladu węglowego. Jak działa kogeneracja?

Kogeneracja, zwana także skojarzoną produkcją ciepła i energii elektrycznej, to proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z jednego źródła paliwa. Zazwyczaj ciepło generowane w procesie produkcji zostaje utracone jako odpływowe, natomiast kogeneracja umożliwia jego wydajne wykorzystanie. Zwiększa to efektywność systemu energetycznego wszystkich obiektów zużywających bardzo dużo ciepła technologicznego, np. elektrowni, zakładów produkcyjnych, budynków komercyjnych.

luneos Linkedin Energia optymalizacja1Źródło paliwa w procesie kogeneracji może stanowić gaz ziemny, biogaz, olej, węgiel, biomasa lub inne paliwo. Silnik lub turbina przekształca je w energię mechaniczną, napędzającą generator produkujący energię elektryczną. System odzyskiwania ciepła zachowuje ciepło odpadowe generowane podczas produkcji energii elektrycznej. Następnie jest ono wykorzystywane do ogrzewania budynków, ciepłej wody użytkowej lub w procesach przemysłowych.

Kogeneracja umożliwia osiągnięcie sprawności ogólnej, czyli stopnia wykorzystania energii zawartej w pobieranym paliwie, na poziomie 80-90%. Dla porównania: sprawność ogólna w przypadku oddzielnej produkcji energii elektrycznej i ciepła wynosi ok. 50%. Wyższa sprawność ogólna oznacza zwiększoną niezależność energetyczną i redukcję strat energii związanych z przesyłem i dystrybucją. CHP pozwala na niższą emisja gazów cieplarnianych i oszczędność kosztów. Dodatkowo, Luneos w pełni finansuje instalację kogeneracyjną, oferując serwis, ubezpieczenie i gwarancję. Klient zyskuje także premię kogeneracyjną, co jeszcze bardziej zwiększa firmowe oszczędności.

Fotowoltaika – korzyści z zielonej energii w miesięcznym abonamencie

Coraz więcej firm dążących do przekształcenia się w energooszczędne i niezależne przedsiębiorstwa, decyduje się na fotowoltaikę. Technologia, umożliwiająca produkcję energii elektrycznej ze światła słonecznego, zabezpiecza również klientów stabilną, niezmienną ceną generowania energii. Oznacza to eliminację obawy przed znacznymi i niespodziewanymi podwyżkami cen. Dzięki temu, że Luneos w całości finansuje instalacje klientów, od projektu po montaż, przedsiębiorstwa mogą skupić się na produkcji własnego prądu bez konieczności monitorowania ryzyka wzrostu kosztów energii. Serwis, ubezpieczenie i gwarancja związana z projektem fotowoltaicznym pozostają w gestii Luneos.

W ramach umowy Luneos zajmuje się wszystkim: od przeprowadzenia audytu, przygotowania projektu, dobranie technologii i profesjonalny montaż modułów fotowoltaicznych. Przygotowuje dokumenty przyłączeniowe, serwisujemy i zapewniamy wydłużone ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej dla firm. Proces montażu, każdorazowo uwzględniany z klientem, nie wymusza przerw w działalności operacyjnej klienta.

Optymalizacja energetyczna: modernizacja oświetlenia, dostęp do zaawansowanych technologicznie LEDów w ramach abonamentu miesięcznego, korzystanie z magazynów energii, fotowoltaiki i kogeneracji, czyli własnych źródeł ciepła, chłodu i energii, odpowiada nie tylko na konkretne potrzeby firm, ale przed wszystkim pozwala przedsiębiorcom stać się bardziej konkurencyjnymi w branży. Pozwala to także lepiej spełniać oczekiwania ich klientów.

 

Łukasz Całka, Director of LED Product House, Luneos

Artykuł powstał we współpracy z Luneos

 

Więcej informacji o możliwościach transformacji energetycznej dostępnych jest na stronie www.luneos.pl

Jeżeli potrzebujesz doradztwa w sprawie optymalizacji energetycznej Twojego przedsiębiorstwa, skontaktuj się z nami: 734 447 447.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.