Wydrukuj tę stronę
środa, 01 grudzień 2021 11:34

DIOSNA - automatyzacja produkcji ciasta w piekarni rzemieślniczej i przemysłowej

Przeczytasz w: 2 - 4 min

Obserwując dynamikę rozwoju w polskich piekarniach i nieodłączny proces inwestowania w zautomatyzowane linie technologiczne, zauważamy, że etapem produkcji niepodlegającym modernizacji lub zmianom jest proces przygotowania ciasta.

Często spotykamy nowoczesne, niedawno zamontowane linie technologiczne, przy których stoją miesiarki starego typu. Niestety, jeszcze wielu klientówSPA160E 2 Strenger1 nie jest przekonanych o tym, że dobra miesiarka do ciasta ma duży wpływ na jakość ciasta i produktu końcowego, a stopień zautomatyzowania procesu miesienia – na organizację, powtarzalność i ekonomikę produkcji.

Czy warto inwestować w automatyzację procesu produkcji ciasta w piekarni? Wiele argumentów przemawia za tym, że tak. Czasem, jak w przypadku zaopatrywania dużej sieci odbiorców – staje się to niezbędne. Umowy zawierane dzisiaj z odbiorcami pieczywa stawiają bardzo restrykcyjne warunki, co do standardów jakościowych, których nie da się utrzymać w tradycyjnej, manualnej produkcji. Kolejnym argumentem są wymagania automatycznych linii obróbki bułek i drożdżówek, dla których jakość i systematyka podawania ciasta do dzielarki jest elementem decydującym o jakości produktu finalnego.

Diosna oferuje 4 podstawowe warianty w zakresie automatyzacji produkcji pieczywa: miesiarki z dolnym opróżnianiem dzieży, system karuzelowy, system leżakowania ciasta i linearny system transportu.

Miesiarki z dolnym opróżnianiem dzieży

Wygoda systemu polega na tym, że dzieża – w celu napełniania i opróżniania – nie musi wyjeżdżać spod miesiarki. Napełnianie dzieży surowcami następuje przy pomocy automatycznego systemu dozowania poprzez króćce umieszczone w przykrywie dzieży. Gotowe ciasto z dzieży w połączeniu z dolnym opróżnianiem odtransportowane jest przy pomocy wózków lub taśm transportowych. Wygodnym ustawieniem miesiarki z dzieżą z systemem dolnego opróżniania jest podest – wówczas ciasto trafia poprzez lej porcjujący bezpośrednio do dzielarki. Jest to system bardzo wygodny, z precyzyjnym porcjowaniem, pozwalający na duże usprawnienie pracy na etapie przygotowania ciasta.

Produkcja ciasta może być połączona z dalszymi urządzeniami ciągu technologicznego i sterowana przy pomocy sterownika SPS. Sygnał do systemu dozowania składników przekazywany jest z precyzyjnie określonym wyprzedzeniem, tak aby móc zapewnić ciągłą produkcję ciasta.

Poprzez równoległe łączenie dwóch lub więcej miesiarek w systemie BATCH można zachować stały dopływ ciasta do linii produkcyjnej.

System karuzelowy

W systemie karuzelowym można stosować każdy typ miesiarki Diosna. Na torze kołowym/karuzeli znajdują się 3, 4 lub więcej stacji, w tym: stacja dozowania, mieszenia, wstępnej fermentacji ciasta i wyładunku.

Dzieże przesuwają się po kołowym obwodzie przechodząc przez wszystkie stacje. Czas pracy każdej stacji jest odpowiednio regulowany zgodnie ze schematem produkcyjnym. Dozowanie składników następuje automatycznie, możliwe jest również dozowanie manualne. Przekładanie ciasta do następnego systemu (leżakowania ciasta) odbywa się za pomocą wywrotnicy lub wywrotnicy z systemem automatycznych zgarniaczy.  Wydajność systemu wynosi do 6400 kg ciasta/h w zależności od rodzaju ciasta i miesiarki.

System leżakowania ciasta

System leżakowania ciasta DIOSNA gwarantuje elastyczną możliwość prowadzenia różnych czasów fermentacji wstępnej ciasta. Gotowe ciasto trafia z miesiarki Diosna z dolnym opróżnianiem lub przy pomocy wywrotnicy bezpośrednio do dzież/wózków systemu leżakowania. Dzieże doprowadzane są do sieci leżakowania za pomocą automatycznego systemu transportu. Po okresie spoczynku kolejny automatyczny system transportu przejmuje odbiór do dalszego etapu obróbki.

System pracuje według metody first in, first out, umożliwiając różny czas fermentacji wstępnej ciasta w zależności od schematu produkcyjnego.

SPA160E 2 Bottich 2

Linearny system transportu

System linearnego transportu gwarantuje najwyższy poziom automatyzacji. Dzięki uniwersalności urządzeń pozwala na indywidualne rozwiązania dla poszczególnych zadań. Jednocześnie umożliwia on, wewnątrz jednego systemu, obsługę kilku systemów: dozowania, mieszenia i opróżniania. Oznacza to, że kilka receptur może powstawać jednocześnie w różnych miesiarkach, aby kilka kolejnych linii mogło być obsłużonych przez różne lub takie same typy ciast. Dodatkowo zgodnie z recepturami mogą być utrzymane różne czasy wstępnej fermentacji ciasta.

Robot linearnego systemu transportu

Transport w ramach tego systemu odbywa się przy pomocy robota jezdnego. Przebieg procesu w poszczególnych etapach jest dopasowany  indywidualnie do każdego zadania, co umożliwia elastyczną realizację zadań. Dopasowanie oprogramowania do zmienionych parametrów i kontrola sterowania odbywają się przy pomocy zintegrowanego modemu on line z centrali Diosny. Różnorodność linearnego systemu transportowego zapewnia ekonomiczną obróbkę ciasta i maksymalne bezpieczeństwo.

Firma Diosna prezentuje różnorodne nowoczesne sposoby obróbki ciasta. Kombinacje sprawdzonych systemów miesienia Diosna wraz z techniką automatyzacji, adekwatną do dzisiejszego poziomu rozwoju, są właściwą drogą ku przyszłości, a tendencje rynkowe stawiają piekarstwu coraz wyżej poprzeczkę.

Szerokie spektrum różnorodnych rozwiązań w automatyzacji obróbki ciasta Diosna to optymalne rozwiązanie dla indywidualnych zadań. Możliwości miesiarek z automatycznym rozładunkiem, system karuzelowy lub linearny system transportu oferują dla każdego stopnia automatyzacji właściwą koncepcję również dla indywidualnych potrzeb.

PPHU GETH

Skośna 16
30-383 Kraków

tel. +48 12 262 24 26

fax. +48 12 262 04 79

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.geth.pl

LOGO GETH

diosna