piątek, 07 październik 2022
wtorek, 16 sierpień 2022 07:08

Unibep SA buduje dla Mlekovity

Przeczytasz w: 3 - 6 min

Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita i generalny wykonawca Unibep współpracują ze sobą od roku 2009.

Firmy zintegrowała realizacja trzech inwestycji. Pierwszy projekt dotyczył budowy hali produkcyjno-magazynowej dojrzewalni serów, drugi Fabryki Proszków Mlecznych Mlekovita 3 – uznawanej za jedną z najnowocześniejszych w Europie, natomiast ostatni, oddany do użytku w sierpniu 2021 r., polegał na wykonaniu nowej mroźni masła i dwóch magazynów wraz z niezbędną infrastrukturą.

- Życzymy Mlekovicie, ale również i sobie, żeby ta nasza współpraca trwała w najlepsze i żebyśmy mogli spotykać się już niebawem przy realizacji kolejnych inwestycji. Dla nas to wielki zaszczyt móc budować dla największej grupy mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej – stwierdza Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA.

Fabryka Proszków Mlecznych Mlekovita 3

Spośród wszystkich realizacji wykonanych przez Unibep SA największe wrażenie robi Mlekovita 3 - fabryka proszków mlecznych w Wysokiem Mazowieckiem, składająca się aż z 11 budynków. Inwestycja skomplikowana, bardzo wymagająca pod względem wykonawstwa i technologii.

W ciągu dwóch lat Unibep SA z Bielska Podlaskiego  od  podstaw  zbudował zakład, który jest największą  inwestycją  w  historii  Spółdzielni  Mleczarskiej Mlekovita, potentata branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja  była  prowadzona  w  formule  „zaprojektuj  i  wybuduj”. Unibep  SA  był  odpowiedzialny  za przygotowanie projektów wykonawczych oraz skoordynowanie ich z instalacjami procesowymi, czyli nowoczesną technologią w zakładzie.

- Zanim rozpoczęliśmy budowę,  najpierw  trzeba  było  wszystko  przygotować:  zagęścić piach,  zbudować  drogi,  wykonać  zaplecze,  podłączyć  media. I już na początku budowy okazało się, że warunki gruntowe nie pozwalają na posadowienie budynków według przedstawionego operatu geologicznego – wspomina Jarosław Redźko,  kierownik  budowy Unibep SA – Zrobiliśmy pomiary, badanie gruntów i okazało się, że by ustabilizować budynek, który ma ok. 40 wysokości, musimy wykonać dodatkowo ok. 1000 kolumn DSM o długości od 4,5 do 9 metrów – dodaje.

Dzięki tej operacji dziś fabryka normalnie funkcjonuje, a instalacje procesowe przeszły pomyślnie fazę  rozruchów. Budynek cały czas był i jest dociążany i nic złego nie dzieje się z jego konstrukcją. – A to oznacza,  że  jako generalny wykonawca mieliśmy rację, by wykonać dodatkowe badania gruntu – podkreśla kierownik budowy.

Do fabryk Mlekovity codziennie trafia ponad 1 milion litrów mleka i około 800 tysięcy litrów serwatki, które należy przerobić. Takich fabryk w  Europie,  szczególnie w standardzie  „baby  food”,  jest niewiele. Wspomniany  standard   wymusza zastosowanie rozwiązań technicznych, które umożliwią produkcję odżywek dla dzieci i sportowców,  czyli najwyższa jakość zbliżona do farmacji.

Mlekovita 25

Co prawda  proces  suszenia  mleka sam w sobie nie jest procesem skomplikowanym, ale przy takich ilościach było to znaczące wyzwanie dla spółki Unibep, podwykonawców oraz dostawców technologii. 

- Fabryka Mlekovity była wielkim wyzwaniem głównie dla sanitarników i elektryków, liczba kabli, rur, wentylatorów, czujników itd. naprawdę robi wrażenie. W budynkach położyliśmy ponad 20 kilometrów WLZ  i około 100 kilometrów kabli elektrycznych różnej średnicy (oprócz technologii), do każdej  instalacji,  każdego  gniazda. Gniazda elektryczne, włączniki, wszystkie rozdzielnie, trasy kablowe musiały być tak zamontowane, by  można było wokół nich umyć ściany.  Wszelkie  przestrzenie, wszystkie te elementy: wsporniki, dystanse – musiały być zasilikonowane, liczył się każdy szczegół, drobiazg...  – komentuje Jarosław Redźko, kierownik budowy Unibep SA.

Całkowity koszt  fabryki wyniósł ok.  300  mln  zł netto. W momencie największego spiętrzenia robót na budowie w Wysokiem Mazowieckiem było 16 osób nadzoru z Unibepu. Natomiast jeśli chodzi o liczbę pracowników z firm podwykonawczych było to od 300 do nawet 400 osób.

-  Chcę  podkreślić,  że to nie była budowa masowa. Mieliśmy stosunkowo niedużo firm na budowie,  ale byli to bardzo wysokiej klasy specjaliści. Pamiętajmy, że podczas  tej  realizacji  mieliśmy  do  czynienia  z  nietypowymi  materiałami  wykończeniowymi  oraz  specjalistycznymi  instalacjami spotykanymi głównie w przemyśle. Mam tutaj na myśli specjalistów od wody lodowej, gazu, sprężonego powietrza, pary itp. – wyjaśnia Jarosław Redźko. – To dobra współpraca  z  dostarczycielami  technologii  była  podstawą  do  zrealizowania  fabryki  według  założeń  inwestora. Pamiętajmy, że fabryka na taką skalę to prototyp – tutaj nie ma powtarzalności – dodał.

Mroźnia na masło i dwa magazyny

Najnowszą inwestycją, którą  Unibep SA zrealizowała dla największej spółdzielni mleczarskiej w Polsce, były oddane do użytku w sierpniu 2021 r.: budynek mroźni i dwa magazyny wraz z niezbędną infrastrukturą. Budowa tego największego i najnowocześniejszego centrum logistycznego w mleczarstwie trwała zaledwie rok, a łączna liczba miejsc paletowych wynosi 17 000. Cała inwestycja kosztowała  45 mln zł netto.

Zadanie generalnego wykonawcy polegało na kompleksowym wykonaniu inwestycji wraz z wykończeniem budynku mroźni na masło, magazynu produktu oraz magazynu opakowań, wózkowni, korytarza łączącego budynki (pomieszczenia) i budynki wcześniej wybudowane, a także wykonanie całej niezbędnej infrastruktury (drogi, parking) oraz ogrodzenia i zieleni.

Mlekovita 34

- Największym wyzwaniem dla naszego zespołu było przejęcie projektu od Inwestora i dokonanie na nim przeprojektowania budynków, a następnie przekonać go do słuszności wprowadzonych zmian. Przeprojektowanie miało na celu zoptymalizowanie poszczególnych składowych budynku, jak m.in. posadowienie, konstrukcję żelbetową i stalową oraz elewację – wyjaśnia Andrzej Iwaniuk, kierownik budowy Unibep SA

Dzięki nowemu centrum logistycznemu Mlekovita jest jeszcze bardziej konkurencyjna na rynku krajowym i zagranicznym oraz sprawniej dystrybuuje szeroki asortyment najwyższej jakości markowych produktów mleczarskich.

Fabryka konfekcjonowania sera

Swój pierwszy kontrakt ze Spółdzielnią Mleczarską Mlekovita, generalny wykonawca spółka Unibep podpisała w lipcu 2009 r. Umowa dotyczyła budowy hali produkcyjno-magazynowej dojrzewalnia serów wraz z niezbędną infrastrukturą.

Główne zadanie zespołu Unibep polegało na kompleksowym wykonaniu inwestycji, na którą składały się następujące rodzaje robót: roboty rozbiórkowe i ziemne, fundamenty, ściany i konstrukcje przyziemia i piętra, stropy i schody, dach konstrukcja i pokrycie, stolarka i ślusarka, sufity podwieszane, tynki i okładziny wewnętrzne, podłoża i posadzki, roboty malarskie, elewacja, roboty drogowe, instalacje sanitarne i elektryczne.

- Nowa fabryka konfekcjonowania sera, to hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni użytkowej ok. 10 tys. m², wyposażona w siedem kompletnych linii produkcyjnych do konfekcjonowania sera (5 w plastry i 2 w kawałki), dwa nowoczesne dojrzewalnie sera z kontrolą temperatury środowiska dojrzewania sera, oraz hale magazynowe i pomieszczenia socjalne – Andrzej Iwaniuk, kierownik budowy Unibep SA. – Dzięki nowej inwestycji możliwe jest konfekcjonowanie 240 ton sera na dobę – dodaje.

Hala powstała zgodnie z planem i harmonogramem, niespełna rok od podpisania umowy. Wartość całej inwestycji wyniosła ok. 50 mln zł netto.

Unibep kompleksowym wykonawcą dla przemysłu i energetyki

Unibep SA jest jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce, funkcjonującym na rynku od ponad 70 lat. Buduje mieszkania, apartamentowce, drogi, mosty, inwestycje militarne oraz budynki handlowo-usługowe i użyteczności publicznej. Jednak w obszarze energetyki i przemysłu nie chce być postrzegany, jako generalny wykonawca z kompetencjami tylko do budowania kubatury.

Mlekovita 78

- Naszym celem w tym segmencie jest osiągniecie pozycji kompleksowego wykonawcy, któremu można powierzyć budowę ambitnego projektu, tzw. inwestycji “pod klucz” z dostawą i montażem całej wymaganej technologii. Chcemy również uczestniczyć w procesie rozruchu i uruchomienia inwestycji oraz zapewnić jej niezbędny serwis i remont – komentuje Przemysław Janiszewski, Dyrektor Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego Unibep SA.

Wartość portfela zleceń na rok 2022 i lata kolejne pionu budownictwa energetyczno-przemysłowego (BEP) Unibep SA wynosi 375 mln zł. Ponadto, aktualnie w oferowaniu znajduje się 10 projektów na łączną kwotę 600 mln zł w energetyce oraz 15 projektów o łącznej wartości 1,5 mld zł w przemyśle.

Zgodnie z przyjętą strategią, pion energetyczno-przemysłowy ma być jednym z podstawowych filarów działalności Grupy Unibep.

- Plany mamy ambitne, w perspektywie praca zarówno w Polsce, jak też – w przyszłości – poza granicami naszego kraju. Jestem przekonany, że uda nam się osiągnąć założone cele. Dlaczego? Mamy doświadczenie oraz świetnych ludzi w zespole BEP – najlepszych specjalistów i ekspertów z branży, którzy na co dzień pracują w biurach: w Warszawie, Białymstoku, Katowicach i Raciborzu – podsumowuje Przemysław Janiszewski.

Galeria:

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.