środa, 19 czerwiec 2024
niedziela, 07 luty 2021 11:57

Możliwości eksportowe produktów mleczarskich na rynek nigeryjski

Przeczytasz w: 1 - 2 min

Z inicjatywy Agnieszki Maliszewskiej - Dyrektor Polskiej Izby Mleka dn. 5 lutego br. odbyło się spotkanie online,  zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. możliwości eksportowych produktów mleczarskich do Nigerii.

W spotkaniu uczestniczyli  Joanna Targońska - Ambasador RP w Abudży, Joanna Sitarska - Biuro Handlowe PAIH w Lagos, Ewa Kordys -MSZ oraz Michał Rzytki i Ewelina Zdrodowska z MRiRW.

Nigeria jest rynkiem o rosnącym potencjale, posiadającym duże możliwości w zakresie sprzedaży tam mleka w proszku, szczególnie tzw. fat milk. W 2020 r. zanotowano 21% wzrost eksportu sera, 19% wzrost eksportu pełnego mleka w proszku (PMP) oraz 59% wzrost eksportu odtłuszczonego mleka w proszku (SMP) z UE.  Również Polska eksportuje do Nigerii produkty mleczne takie jak:  mleko i śmietanę, maślankę, serwatkę, masło, sery i twarogi. Największy wzrost eksportu w 2020 r. w porównaniu do 2019 r. dało się zauważyć przy eksporcie mleka i śmietany, było to o ok. 144%. Polska posiada 3,15% udział w wartości eksportu OMP na ten rynek.

Zrzut ekranu 2021 02 5 o 14.19.03

Obecnie 60% mleka Nigeria importuje, gdyż krajowa produkcja mleka jest niewielka, przy okazji hodowli krów mięsnych. Nie ma też krajowej produkcji pasz. Dziś na rynku nigeryjskim dominują Arla i Nestle.

Export na rynek nigeryjski wiąże się też z licznymi barierami. Na prośbę Agnieszki Maliszewskiej zarówno Ambasada RP w Abudży jak i PAIH przygotują rozeznanie w zakresie możliwości eksportowych i w najbliższym czasie wspólnie z Polską Izbą Mleka przygotowany będzie webinar dla firm zainteresowanych eksportem polskiego mleka w proszku na rynek nigeryjski.

- Rynek afrykański, w tym Nigeria, to jeden z kierunków eksportu jaki chcemy wspierać jako Polska Izba Mleka - mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor PIM. - Zależy nam na dywersyfikacji eksportu, pozyskiwaniu nowych możliwości eksportowych i wszelkiej formie wsparcia naszych producentów. Dlatego dziękuję Ministerstwu Rolnictwa za takie sprawne zorganizowanie spotkania z Panią Ambasador Targońską.

 

informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.