środa, 19 czerwiec 2024
wtorek, 05 marzec 2024 11:40

Techmilk 2024 – wymiana wiedzy i doświadczeń

Przeczytasz w: 2 - 3 min

Jubileuszowa, 25. edycja seminarium Techmilk 2024 „Postęp techniczny w przetwórstwie mleka” odbyła się w dniach 21-23 lutego 2024 roku po raz kolejny w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach. Głównym organizatorem konferencji jest Katedra Inżynierii, Aparatury Procesowej i Biotechnologii Żywności Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie na czele z dr hab. inż. Fabianem Dajnowcem. Współorganizatorami były 44 firmy związane z branżą mleczarską. W seminarium uczestniczyły 354 osoby, w tym 166 osób z 65 zakładów mleczarskich.

Już od 25 lat TECHMILK sprzyja wymianie wiedzy i doświadczeń między naukowcami z UWM, firmami inżynierskimi, technologicznymi oraz pracownikami zakładów mleczarskich. Główny jego cel to zapoznanie uczestników z nowoczesnymi technikami w produkcji mleka i produktów mleczarskich. Jest to miejsce, gdzie pogłębia się kontakty oraz nawiązuje współpracę między uczestnikami. Jest to obecnie największe i najważniejsze spotkanie przedstawicieli polskiego mleczarstwa z producentami urządzeń dla tej gałęzi przemysłu. Seminarium skierowane jest przede wszystkim do kadry kierowniczej polskich zakładów mleczarskich.

3

Podczas tej edycji przedsięwzięcia wygłoszono 27 referatów, a firmy uczestniczące w tym wydarzeniu zaprezentowały w różnej formie możliwości techniczne i organizacyjne na 25 stoiskach ekspozycyjnych. Tematyka wystąpień w części plenarnej była różnorodna. Sesje poprowadzili: dr hab. inż. Fabian Dajnowiec, prof. Zygmunt Zander (wieloletni organizator TECHMILK-u) oraz prof. Włodzimierz Bednarski. Prelegenci przedstawili między innymi informacje na temat: innowacyjnych rozwiązań w zakresie produktów i opakowań w sektorze mleczarskim, wykorzystania wodoru, jako katalizatora zrównoważonego rozwoju w energochłonnym przetwórstwie spożywczym. Podjęto również temat wpływu kwasów Omega -3 na redukcję metanu, poruszono kwestię żywności barwiącej, czy wpływu metody pakowania na jakość twarogu. Referaty wygłosili przedstawiciele następujących firm: Tetra Pak, Hynfra, Loos Centrum, SIG Combibloc, NOACK Polska, ProMinent, Diversey Polska, ULMA, A-LIMA-BIS, Danfoos, Weber, J.S.Cooling, RADEX, ATER Logic, VIMAX, BlueGEN, Zentis Polska, PRO-WAM, FoodFakty, Sealed Air, TREPKO, ECOLAB, Beel Flavors & Fragrances, ATM GROUP, GRUNDFOS, Big-Pol Fundusze Pomocowe.

10

W części plenarnej znalazł się również czas na dyskusję Redaktora Łukasza Spisaka z dr. Jakubem Oliprą  – starszym ekonomistą Banku Credit Agricole, o prognozach oraz makro i mikroekonomicznych modelach rozwoju branży mleczarskiej w najbliższych latach. Redaktor Spisak poprowadził następnie debatę zatytułowaną „Automatyzacja i robotyzacja branży mleczarskiej - wyzwanie czy niezbędny wymóg”. W rozmowie wzięli udział: Zbigniew Groszyk - Wiceprezes Zarządu Mlekpol w Grajewie, Marcin Witulski - Prezes Zarządu Polmlek Lidzbark Warmiński, Andrzej Minarczuk - Prezes Zarządu OSM Kosów Lacki oraz Michał Furmański jako ekspert od automatyki z ABB Sp. z o.o. Podczas debaty rozmawiano o inwestycjach w automatyzację, stopniu zaawansowania rodzimego przemysłu 4.0, najnowszych technologiach, w tym sztucznej inteligencji oraz przyszłości małych i dużych mleczarni. Nie zabrakło też dyskusji o tym jak bardzo i w jakich działach robotyzacja i automatyzacja może zastąpić pracę człowieka w zakładach przemysłu mleczarskiego.

Gośćmi Seminarium byli Prorektor ds. polityki naukowej i badań prof. dr hab. Jerzy Jaroszewski, Dziekan Wydziału Nauki o Żywności, prof. dr hab. inż. Małgorzata Darewicz, Przewodnicząca Rady Naukowej Dyscypliny technologia żywności i żywienia, Prof. dr hab. inż. Anna Iwaniak, Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny Waldemar Broś oraz Prezes Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy Tadeusz Proczek.

Stoiska ekspozycyjne przygotowały firmy: PRO-WAM, TAPFLO, PHU ROGOWSKI, RADEX, WIMAX, Loos Centrum, TREPKO, GRUNDFOS, TETRA PAK, ITV Novadan, J.S.Cooling, ATM GROUP, Noack, Weber, Rittal, Sealed AIR, Filter, Prominent Dozotechnika, Zentis, Beel Flavors, Peak Packaging, BlueGen, PePe, B. Kołakowski i CWO UWM.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: AGROindustry, Przegląd Mleczarski, Mleczarskie Technologie, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Polska Rolna Nowy Przegląd Mleczarski, FoodFakty.

 

Oprac. Elżbieta Haponiuk, Katarzyna Stasiewicz

Zdjęcia: Joanna Lipka

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.