piątek, 29 marzec 2024
piątek, 29 maj 2020 14:06

Technologia RFID w przemyśle spożywczym

Przeczytasz w: 2 - 3 min

Na trudności w optymalizacji transportu w branży spożywczej składa się wiele czynników, a w tym wyśrubowane standardy higieniczne.

Przekłada się to na konieczność dokładnego czyszczenia wszystkich miejsc, w których przechowywana bądź obrabiana jest żywność – w tym mobilnych zbiorników służących do przewozu produktów. Wyzwaniem jest również szczegółowy monitoring jakości żywności czy śledzenie pochodzenia produktu.

RFID UHF LKW 300x182

Na podobne problemy napotykała Spółdzielnia Mleczarska Gostyń. Zakład zainwestował w stacje mycia mlekowozów, pracujące w układzie zamkniętym CIP. Choć metoda ta jest skomplikowana, to gwarantuje perfekcyjne przygotowanie zbiorników do przyjęcia produktu. W SM Gostyń stosuje się dwa typy mycia – krótkie, między przejazdami oraz długie – po całym dniu. Kierowcy mlekowozów wyposażeni byli w karty RFID, uruchamiające konkretny typ czyszczenia – zdarzało się jednak, że omyłkowo wybierali drugi program mycia i cysterna nie mogła już wyjechać. SM Gostyń zwróciła się więc do firmy Balluff o pomoc w kwestii zautomatyzowania procesu mycia mlekowozów.

Po pierwsze: technologia RFID w automatyzacji mycia mlekowozów

Aby zniwelować problem omyłkowego wyboru typu mycia, wszystkie pojazdy zostały wyposażone w tagi RFID w technologii ultra wysokich częstotliwości (UHF). Po wypompowaniu mleka czytnik RFID odbiera informację o tym, w jaki sposób cysterna ma być umyta, a następnie rozpoczyna się proces właściwego czyszczenia. Zautomatyzowano więc proces decyzyjny – obecnie tryb mycia wskazuje system, co minimalizuje ryzyko pomyłki i zatrzymania pojazdu w stacji myjącej do końca dnia.

Po drugie: technologia RFID w kontroli jakości

technologia rfid

Kolejnym wyzwaniem była korelacja transportu mleka z szybkim przesyłem informacji o jego parametrach fizycznych. Jego realizację również umożliwiła technologia RFID. Po wjechaniu cysterny do garażu, czytnik RFID rozpoznaje tag przytwierdzony do kabiny pojazdu. Później następuje wyszukanie cysterny oraz danych o jej trasie w systemie. Informacje  trafiają do laboratorium, w którym odbywa się badanie parametrów mleka. Następnie przekazywane są do wewnętrznego systemu ERP i na ich podstawie odbywa się wypompowanie mleka do właściwego zbiornika.

Po trzecie: technologia RFID a traceability (system śledzenia)

Kolejnym newralgicznym punktem w procesie transportu mleka było ustalanie tras przejazdów oraz śledzenie mlekowozów. Dzięki temu, że system RFID został skorelowany z wewnętrznym systemem ERP SM Gostyń, po zakończeniu mycia pośredniego do sterownika samochodu wysyłane są informacje o nowej trasie, którą kierowca widzi w panelu. Wszystkie dane o przejazdach są ponadto magazynowane, co pozwala na dokładne prześledzenie kursów w różnych przedziałach czasowych, a tym samym na długofalowe planowanie nowych, najbardziej optymalnych tras oraz bieżące korygowanie tych, które wpływają na opóźnienia.

Korzyści SM Gostyń z zastosowania technologii RFID

Technologia RFID, zaimplementowana w SM Gostyń, sprowadza się w praktyce do systemu trzech stacji. Gdy mlekowóz podjeżdża na pierwszą z nich, czytnik RFID sprawdza tag i odczytuje z systemu od jakiego rolnika pochodzi konkretny transport mleka oraz próbki, po czym wysyła te dane do laboratorium. Na drugiej stacji produkt jest wypompowywany do przygotowanych wcześniej zbiorników.

technologia rfid2

Trzecia stacja to proces mycia, dobierany na podstawie danych zawartych w tagu RFID. Jakie benefity okazały się kluczowymi dla SM Gostyń w kontekście wprowadzenia technologii RFID?

• Technologia RFID skraca czas przejazdu mlekowozów oraz ich mycie – większa automatyzacja procesów daje możliwość wykonania dużej liczby przejazdów w ciągu dnia.

• Identyfikacja produktu pomaga budować jego rodowód, co oznacza bieżącą kontrolę jakości mleka pochodzącego od poszczególnych rolników.

• Tagi RFID pomagają podwyższać standardy higieniczne pracy – ze względu na zautomatyzowanie procesu mycia mlekowozów i szybki przesył danych z i do laboratorium.

• Usprawniona kontrola jakości i przyspieszenie transportu generuje oszczędności, które firma z powodzeniem może inwestować w inne obszary swojej działalności.

Więcej informacji, dotyczących zarówno rozwiązań Balluff, jak i ich implementacji w konkretnych przedsiębiorstwach, można znaleźć na blogu innovatingautomation.pl.

Balluff Sp. z o.o.

Ul. Graniczna 21A

54-516 Wrocław

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.