Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 24 sierpień 2020 11:18

Umożliwione dzięki Międzynarodowemu standardowi OPC-UA. Oprogramowanie „Smart World" jako centrum danych i sterowania

Przeczytasz w: 2 - 3 min

Inteligentne to, inteligentne tamto: Jak to wszystko do siebie pasuje? Dla źródeł zasilania gazami odpowiedzią jest „Smart World" (Inteligentny świat). To nazwa nowego oprogramowania Witt-Gasetechnik, które wykorzystuje interfejs OPC-UA do łączenia różnych systemów.

Wszystkie dane w czasie rzeczywistym pochodzące z instalacji gazowej mogą być umieszczone na jednym ekranie; oznacza to informacje o wszystkich elementach, niezależnie od tego, kto je wyprodukował. To jest właśnie koncepcja oprogramowania „Smart World".

Pulpit dostarcza informacji w czasie rzeczywistym

Dane z poszczególnych urządzeń i elementów zakładu są wyświetlane na ekranie użytkownika w czasie rzeczywistym. Są one przejrzyście podsumowywane na łatwo konfigurowalnym pulpicie, w centralnej stronie przeglądu. Użytkownik jest w stanie analizować wszystkie obszary działania i ma pełną kontrolę nad instalacją gazową. Dostępne dane mogą być również wyświetlane i przechowywane poza pulpitem, na przykład w arkuszu kalkulacyjnym lub w formie wydruku.

Jednak Smart World to nie tylko narzędzie informacyjne. Komunikacja z wieloma zabezpieczeniami przebiega w obu kierunkach. Użytkownicy oprogramowania mogą więc nie tylko odczytywać dane, ale także zapisywać je w podłączonych systemach. Na przykład, aby zdefiniować nowe wartości graniczne i wysłać je do urządzeń znajdujących się na miejscu. W ten sposób „Smart World" staje się doskonałym centrum sterowania.

Możliwe jest nie tylko podłączenie urządzeń lokalnych. Oprogramowanie może być obsługiwane zarówno w systemie Windows w wersji desktopowej, jak i internetowej - a następnie również na tabletach i smartfonach.

Systemy posługują się jednym językiem - OPC-UA

Istnieje wiele możliwych źródeł danych dla Smart World. „Inteligentne" urządzenia od dawna są w stanie dostarczać mierzone wartości, informacje o zdarzeniach lub alarmach i przesyłać je na przykład przez Ethernet. Jednak modele danych i standardy transmisji różnią się od siebie. Interfejsy muszą być zaprogramowane, zestawy danych muszą być dostosowane. A to musi być zrobione indywidualnie dla każdego systemu użytkownika: jest to skomplikowany, powolny i jednocześnie kosztowny proces.

To właśnie do tego systemu komunikacji zaprojektowano nowe rozwiązanie Witt. Podstawą jest otwarty protokół sieciowy OPC-UA („Open Platform Communication - Unified Architecture"). Dzięki temu poszczególne elementy instalacji gazowej wzajemnie się rozumieją i mówią tym samym językiem: jest to decydująca gwarancja opłacalności i przyszłości tego rozwiązania. Ponadto: dzięki otwartemu standardowi, urządzenia innych producentów mogą zostać zintegrowane z oprogramowaniem „Smart World".

Za tym interfejsem kryje się Fundacja OPC, organizacja typu non-profit z siedzibą w Niemczech. Ponad 600 producentów połączyło już swoje siły. Uniwersalny interfejs jest stale rozbudowywany i jest uważany za światowy standard w niezależnej od producenta komunikacji urządzeń.

Oczywiste jest, że oprogramowanie Witt jest już przystosowane do tego otwartego interfejsu. Dzięki temu w Smart World można łatwo połączyć wiele urządzeń producentów, takich jak mieszalniki gazu, analizatory, inteligentne reduktory ciśnienia lub systemy kontroli szczelności.

Więcej na stronie wittgas.com.

Kontakt:

Alexander Kampschulte

WITT-Gasetechnik GmbH & Co. KG

Salinger Feld 4-8

58454 Witten

Germany

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel: +49 (0)2302 89010

Fax: +49 (0)2302 89013

www.wittgas.com