poniedziałek, 26 październik 2020
wtorek, 19 maj 2020 09:29

MFiPR: Największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej z udziałem szefowej MFiPR (komunikat)

MFiPR informuje:

Przez trzy dni uczestnicy zorganizowanych w internecie spotkań, w tym przedstawiciele rządu i przedsiębiorcy, będą rozmawiać o zmieniającej się w dobie pandemii gospodarce.

W pierwszym dniu wydarzenia w panelu „Unia Europejska – odpowiedź na kryzys” udział wzięła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która mówiła między innymi o Funduszowym Pakiecie Antywirusowym.

Europejski Kongres Gospodarczy to największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej. W zeszłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 15 tysięcy uczestników i 1000 prelegentów. Tegoroczna edycja forum miała odbyć się w dniach18-20 maja w Katowicach. Ze względu na pandemię koronawirusa wydarzenie odbywa się online. Konferencja w tradycyjnej formie spotkań na żywo zostało przełożone na początek września.

Podczas panelu „Unia Europejska – odpowiedź na kryzys” dyskutowano o szybkości i skali reakcji UE oraz działaniach państw członkowskich na pandemię. Debata poświęcona była także negocjacjom wieloletniego budżetu wspólnoty na lata 2021-2027. Próbowano również odpowiedzieć na pytanie - jakie są aktualne perspektywy Unii Europejskiej i jej przyszły wpływ na restart krajowych gospodarek .

– Kryzys wywołany przez pandemię dotknął także beneficjentów funduszy europejskich. Potrzebujemy większej elastyczności w udostępnianiu i wykorzystaniu środków unijnych. Ułatwienia w wydatkowaniu funduszy unijnych mają nie tylko pomóc w walce z koronawirusem, ale przede wszystkim łagodzić jego negatywny wpływ na gospodarkę– rozpoczęła minister Jarosińska-Jedynak.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej aktywnie działała na forum europejskim angażując się w wprowadzenie zmian w prawie unijnym.

- Przekonywaliśmy Komisję Europejską do mocniejszego poluzowania procedur, żeby łatwiej można było przesuwać pieniądze unijne na służbę zdrowia czy dla przedsiębiorców. Zaproponowaliśmy projekt zmian w prawie unijnym, który by to umożliwił. Nasze propozycje w dużej części znalazły się w pakietach legislacyjnych przedstawionych przez KE, które weszły w życie w kwietniu – dodała minister.

Minister Jarosińska-Jedynak mówiła także o Funduszowym Pakiecie Antywirusowym.

- Podjęliśmy działania pozwalające na elastyczne podejście do już realizowanych projektów, a także na wzmocnienie finansowe przedsiębiorców. Przygotowaliśmy Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który ułatwi prowadzenie i rozliczanie projektów w nowej rzeczywistości oraz skierowanie pieniędzy unijnych na walkę z koronawirusem – mówiła minister Jarosińska-Jedynak oraz dodała – W ekspresowym tempie przygotowaliśmy specustawę funduszową, która jest najważniejsza część Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Celem ustawy jest przede wszystkim większa elastyczność dla beneficjentów, którzy będą mogli dokończyć rozpoczęte projekty z maksymalną możliwą efektywnością i bez strat finansowych, ale także ukierunkowanie dostępnych funduszy na zwalczanie koronawirusa i ograniczanie jego niepożądanych skutków dla gospodarki.

Minister podkreśliła, że specustawa będzie miała zastosowanie do kilkudziesięciu tysięcy projektów, zwłaszcza tych, których wdrożenie jest zagrożone ze względu na pandemię.

- W programach bieżącej perspektywy podpisanych zostało ponad 60 tysięcy umów. Ich łączna wartość wynosi ponad 460 mld zł, w tym wkład unijny ponad 280 mld zł. Zdecydowana większość z nich jest w realizacji – posumowała minister Jarosińska-Jedynak.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mst/

 
Źródło informacji: MFiPR

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Newsletter

Najważniejsze informacje Cie nie ominą...

Nie spamujemy, też nie lubimy spamu....

Please publish modules in offcanvas position.