środa, 29 maj 2024
czwartek, 25 kwiecień 2024 14:53

Nowe przepisy UE w sprawie redukcji ilości plastikowych opakowań

Przeczytasz w: 1 - 2 min

Parlament Europejski przyznał zielone światło dla nowych regulacji unijnych, które mają na celu ograniczenie używania plastikowych opakowań. W ramach nowo przyjętych przepisów, zakazane zostaną produkty takie jak foliowe torby na owoce i warzywa, jednorazowe plastikowe kubki oraz saszetki na sosy, a także małe buteleczki na kosmetyki stosowane w hotelach.

Pierwotnie regulacje dotyczące opakowań były częścią unijnej dyrektywy odpadowej, ale teraz wprowadzono specjalistyczne przepisy dotyczące tej materii. Zaproponowane przez Komisję Europejską w 2022 roku i po wstępnym porozumieniu w marcu tego roku, regulacje uzyskały szerokie poparcie eurodeputowanych, którzy przegłosowali je większością 476 głosów za przy 129 przeciw.

Te regulacje przewidują stopniowe zmniejszenie ilości plastiku w opakowaniach – o 5% do roku 2030, o 10% do 2035 i o 15% do 2040. Nacisk kładzie się na redukcję opakowań w transporcie i promocję zbiorczych opcji pakowania oraz zakupów internetowych, gdzie obecnie często spotyka się produkty zapakowane indywidualnie w plastik.

Producenci i importerzy będą również musieli dostosować się do nowych wymogów dotyczących minimalizowania wielkości i wagi opakowań, aby te były jak najbardziej adekwatne do zawartości bez dodatkowej, niepotrzebnej przestrzeni. Od początku 2030 roku, niektóre jednorazowe opakowania plastikowe zostaną całkowicie wycofane z użytku, włączając w to lekkie torby na zakupy o grubości mniejszej niż 15 mikrometrów.

Mając na uwadze zdrowie konsumentów, wprowadzono zakaz użycia szkodliwych chemikaliów PFAS w opakowaniach mających kontakt z żywnością, które mogą przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych czy raka. Oprócz tego, nowe prawo promuje recykling i ponowne używanie opakowań. Restauracje i kawiarnie będą musiały umożliwić klientom korzystanie z własnych pojemników na jedzenie i napoje, a także wprowadzić do 2030 roku 10% oferty w opakowaniach wielokrotnego użytku.

Dodatkowo, do 2029 roku konieczne będzie oddzielne zbieranie 90% jednorazowych pojemników na napoje, co ma wspierać systemy kaucyjne, już stosowane w niektórych krajach. Prognozy wskazują, że bez tych zmian, ilość odpadów opakowaniowych na mieszkańca w UE może wzrosnąć do 209 kg w roku 2030.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.