poniedziałek, 15 sierpień 2022
środa, 20 lipiec 2022 13:04

Minimalizacja mikroplastiku w linii produkcyjnej w przemyśle spożywczym

Przeczytasz w: 2 - 4 min

Naukowcy już od dawna uznawali zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi za problem środowiskowy, ale ostatnio problem ten znacznie się nasilił.

Tym samym jego rozwiązanie stało się jeszcze pilniejsze. Oprócz widocznych zanieczyszczeń pochodzących z plastikowych opakowań, takich jak torby i butelki, w centrum uwagi znalazły się również formy mniej widoczne - cząsteczki mikroplastiku. Badania nad zanieczyszczeniem mikroplastikiem produktów żywnościowych i jego wpływem na bezpieczeństwo żywności u ludzi są dziedziną w fazie rozwoju, stąd też jest jeszcze wiele niewiadomych. Jednakże wniknięcie mikroplastiku do organizmu człowieka może stanowić zagrożenie. W przemyśle spożywczym należy więc unikać stosowania części z tworzyw sztucznych, które ulegają zużyciu, w strefie kontaktu z żywnością.

Mikroplastiki to maleńkie kawałki tworzyw sztucznych, które różnią się znacznie między sobą, mimo że są bardzo małych rozmiarów. Najmniejsze części nie są widoczne gołym okiem. W ich skład może wchodzić dowolny rodzaj tworzywa sztucznego, jak polietylen (PE), bursztynian polibutylenu (PBS) lub polichlorek winylu (PVC). Mogą mieć także różne kształty, kolory, rozmiary i gęstości.

Małe kawałki plastiku można podzielić na mikroplastiki pierwotne i wtórne, w zależności od tego, skąd pochodzą, zanim znajdą się w przyrodzie. Mikroplastiki pierwotne, pochodzące z produktów kosmetycznych i innych gałęzi przemysłu, są maleńkie już w momencie wyrzucania na śmietnik. Mikroplastiki wtórne pochodzą z większych kawałków tworzyw sztucznych, takich jak torby, butelki i sieci rybackie, które są wyrzucane i poddawane działaniu czynników atmosferycznych, a następnie rozpadają się na mikro- i nano-plastiki. Mikroplastiki wtórne stanowią większość mikroplastików znajdujących się w oceanach, połykanych przez zwierzęta morskie.

Samonośny tunel spiralny do mrożenia Frigoscandia GYRoCOMPACT zużywa tylko 2% listew ścieralnych w porównaniu do ich ilości w konwencjonalnych tunelach spiralnych.

Mikroplastiki mogą również przenosić chemikalia

Mikroplastiki mogą pełnić rolę nośników zanieczyszczeń środowiska i innych substancji chemicznych dodawanych podczas produkcji. Substancje chemiczne, takie jak styren, metale toksyczne, ftalany i bisfenol A, mogą być wchłaniane na powierzchni mikroplastików i pełnić rolę "substratów". Te zanieczyszczenia i dodatki mogą być przenoszone z połkniętych mikroplastików do tkanek zwierzęcych i powodować upośledzenie najważniejszych funkcji organizmu.

Producenci branży spożywczej i napojów potrzebują dokładnych i odpowiednich narzędzi oraz metodologii, aby zrozumieć skalę zanieczyszczenia mikroplastikiem, aby zmniejszyć narażenie konsumentów. Przyjęcie proaktywnej postawy wobec mikroplastiku jest również pozytywnym krokiem z punktu widzenia reputacji marki.

Minimalizowanie ryzyka związanego z mikroplastikami w przetwórstwie żywności

Mikroplastik może również pochodzić z elementów urządzenia, używanego do produkcji żywności. Stosowanie tworzyw sztucznych w częściach ruchomych w sekcjach, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, zwiększa ryzyko zanieczyszczenia. Ponieważ części są narażone na zużycie, mogą generować mikroplastik bezpośrednio w strefie żywności 1.

Belt

Na przykład w konwencjonalnych tunelach spiralnych do mrożenia, stosuje się plastikowe prowadnice ścieralne, aby uzyskać zadowalające tarcie. Gdy taśma przesuwa się wzdłuż bębna po prowadnicach pokrytych tworzywem sztucznym, w wyniku tarcia dochodzi do zużycia tworzywa sztucznego i uwolnienia małych mikroskopijnych części. Typowe dopuszczalne zużycie prowadnic wynosi 1-2 mm w ciągu 20 000-30 000 godzin pracy. Konwencjonalny 35-poziomowy tunel spiralny o szerokości taśmy 700 mm ma łączną  Całkowita powierzchnia z dla grubości 14 mm wynosi 18 dm2 powierzchni ścieralnej. Daje to całkowitą objętość zużytego tworzywa sztucznego (zużycie 1,5 mm) równą 27 litrom mikroplastiku, nie licząc zużywających się prowadnic w bębnie środkowym.

Poza oczywistym zagrożeniem, mikroplastik może być także nośnikiem substancji chemicznych. Oznacza to, że przetwarzane składniki również mogą zostać zanieczyszczone olejem z maszyny i tworzyć czarne plamy na żywności. Mając to na uwadze, firma JBT zaprojektowała tunel spiralny do mrożenia Frigoscandia GYRoCOMPACT® z samonośną taśmą z taśmą ze stali nierdzewnej. Ta wyjątkowa konstrukcja nie zawiera żadnych plastikowych elementów w strefie żywności, które mogłyby generować mikroplastik.

Urządzenie GYRoCOMPACT ma 25 metrów prowadnicy zużywalnej, co stanowi zaledwie 2% w porównaniu z 1 250 m prowadnicy zużywalnej w konwencjonalnym tunelu spiralnym do mrożenia. Dzięki jedynej w branży samonośnej, w pełni zmywalnej strefie mrożenia, łatwemu dostępowi do całej obudowy i do parownika, który można wyjątkowo łatwo wyczyścić, urządzenie to zapewnia najwyższą jakość w zakresie higieny produktów.

 

Ilość metrów plastikowych prowadnic w tunelu spiralnym z 35 poziomami i taśmą 700mm

wykres tunele spiralne v.2

                                                                     Tunel spiralny do mrożenia                                 Konwencjonalny tunel spiralny

                                                   Frigoscandia GYRoCOMPACT 70

 

W JBT wiemy, że konstrukcja urządzeń do przetwórstwa ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywności. Dlatego też zawsze projektujemy tak, aby ograniczyć do minimum wszystkie zbędne powierzchnie i użyć jak najmniejszej ilości materiału, aby uniknąć miejsc, gdzie może gromadzić się brud. Nazywamy to Higieną przez Projekt i ma to kluczowe znaczenie w strefie 1, gdzie urządzenie ma bezpośredni kontakt fizyczny z produktami. W naszym zespole mamy też specjalistów, którzy nieustannie pracują nad ograniczaniem wykorzystania niepożądanych materiałów, w tym tworzyw sztucznych, przy produkcji żywności.

jbt news

 

 

 

 

 

 

Źródła:

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Newsletter

Najważniejsze informacje Cie nie ominą...

Nie spamujemy, też nie lubimy spamu....

Please publish modules in offcanvas position.