piątek, 07 październik 2022
poniedziałek, 08 sierpień 2022 12:34

Inteligentna technologia napędowa NORD zapewnia komfort dla zwierząt w oborze

Przeczytasz w: 3 - 6 min

Odkąd Duńczycy z firmy Celi Invest przeszli na technologię napędową firmy NORD DRIVESYSTEMS, ich szczotki dla krów działają doskonale.

Inteligentne i wytrzymałe napędy zapewniają niezawodną, ​​bezpieczną i wydajną pracę. Rezultat mówi sam za siebie: szczęśliwe krowy i zadowoleni rolnicy.

Aby wyczyścić skórę, krowy lubią ocierać się o drzewa lub o ziemię. Oprócz czystości to drapanie ma inny ważny efekt. Stymuluje ukrwienie skóry i przemianę materii oraz poprawia zdrowie i samopoczucie zwierząt. W oborze rolę drzew przejmują tzw. Krowie szczotki. „Szczotki dla krów to prawdziwa rewolucja w pielęgnacji krów", mówi Carsten Papuga, dyrektor zarządzający Celi Invest ApS, duńskiego producenta szczotek do krów. „Udowodniono naukowo, że zdrowe krowy produkują więcej mleka. Nasze szczotki umożliwiają dokładną pielęgnację skóry i dobroczynne masaże, aby zapewnić krowom większy komfort. Ma to pozytywny wpływ na produkcję mleka".

Fakt, że Carsten Papuga produkuje teraz szczotki dla krów, jest czymś w rodzaju zbiegu okoliczności. W rzeczywistości od ponad 30 lat firma jest dobrze znana ze swoich mobilnych systemów mycia autobusów i ciężarówek. „Kilka lat temu jeden z naszych klientów zajmujący się transportem świń i bydła - powiedział nam o nowym prawie, które zobowiązuje duńskich rolników do instalowania jednej szczotki na każde 50 krów w oborze i powiedział: Powinniście produkować szczotki dla krów", wspomina dyrektor Papuga. „Śmialiśmy się z tego. Jednak klient pozostał nieugięty, więc zaczęliśmy pracować nad tym pomysłem ". Następnie odbyło się wiele dyskusji z rolnikami i konkluzja: solidność i niezawodność są niezbędne. „Krowy są bardzo silne. Oprócz tego szczotki pracują od 15 do 18 godzin dziennie – będą bardzo obciążone i muszą być solidnie wykonane ", wyjaśnia Duńczyk.

Celi 4

We wrześniu 2015 roku Celi Invest wprowadził na rynek pierwszą szczotkę dla krów, początkowo bez napędów NORD - co okazało się błędem, bo kilka z nich się popsuło. „Z tego powodu szybko zmieniliśmy je na NORD. Używamy napędów od wielu lat w naszych szczotkach do autobusów i ciężarówek i znamy ich pierwszorzędną jakość. Jednak kiedy zaczynaliśmy od szczotek dla krów, NORD nie był jeszcze w stanie spełnić naszych wymagań dotyczących kontroli i cen ". Inżynierowie NORD ds. Rozwoju i aplikacji intensywnie pracowali nad rozwiązaniem i od początku 2017 roku Celi Invest sprzedaje swoje szczotki dla krów wyłącznie z technologią z północnych Niemiec. „Obecnie mamy w użyciu ponad 400 przekładni NORD. Od tego czasu nie było już reklamacji, a wszystkie jednostki napędowe działają doskonale. My i nasi klienci jesteśmy bardzo zadowoleni ", zachwyca się Papuga. „Obsługa jest również doskonała. NORD dobrze o nas dba. 

Niezawodna technologia napędowa firmy NORD

NORD DRIVESYSTEMS jest jednym z wiodących międzynarodowych dostawców w branży i dostarcza w pełni dopasowane systemy napędowe składające się z przekładni, silników i przemienników częstotliwości dla ponad 100 gałęzi przemysłu. Specjalista od napędów dostarczył do duńskich szczotek dla krów wydajną kombinację składającą się z dwustopniowego motoreduktora walcowego NORDBLOC.1 i przemiennika częstotliwości NORDAC BASE. Silnik, sterownik i przekładnia tworzą jednostkę przymocowaną do szczotki dla krów, która nie porusza się wraz z obrotami szczotki, ale raczej pozostaje sztywna. „W przypadku produktów naszych konkurentów silnik i przekładnie poruszają się razem ze szczotką. Dlatego uszkodzenia i zużycie są nieuniknione ", wyjaśnia Papuga i podkreśla:„ Nasze szczotki dla krów jako jedyne na rynku mają mocną konstrukcję napędu. To wyklucza zerwanie kabla ". Uniwersalne przeguby pomiędzy silnikiem a szczotką oraz 40-milimetrowe łożyska ze stali nierdzewnej w przedniej części silnika również zapewniają maksymalną trwałość. Oba komponenty pochłaniają momenty i zmniejszają obciążenie silnika.

Celi 3

Ponadto napędy NORD są energooszczędne w eksploatacji, mają zwartą konstrukcję, dużą niezawodność i długą żywotność. Innowacyjna konstrukcja motoreduktorów walcowych NORDBLOC.1 gwarantuje cichą i bezpieczną pracę. Dzięki zmywalnej konstrukcji spełniają nawet najsurowsze wymagania higieniczne. Przekładnie nie posiadają żadnych przegubów ani zaślepek. Zwiększa to stabilność produktu, a jednocześnie zapewnia gładszą powierzchnię, na której nie mogą gromadzić się ani płyny, ani ciała stałe. Powłoka Certonal chroni elektronikę przed kondensacją.

Większe bezpieczeństwo i wydajność dzięki inteligentnym funkcjom

Szczotki dla krów są sterowane przez przetwornicę częstotliwości NORDAC BASE. Kompaktowy i wytrzymały falownik jest specjalnie zaprojektowany do prostych zastosowań i jest wyjątkowo ekonomiczny. Dzięki integracji sterownika PLC funkcje specyficzne dla aplikacji związane z jednostką napędową mogą być efektywnie programowane i parametryzowane w taki sam sposób, jak inne funkcje NORDAC BASE - SK 180E. Szczotka zaczyna się obracać, gdy tylko krowa się o nią otrze. W przypadku zbyt dużego oporu, na przykład przy uwięzieniu ogona, szczotka zatrzymuje się, a następnie obraca w przeciwnym kierunku. Ponadto kierunek obrotów zmienia się przy każdym starcie oraz w odstępach co pięć minut. Zapewnia to równomierne zużycie elementów szczotki. „Ta inteligencja jest dla nas bardzo ważna. Podoba nam się również fakt, że możemy wprowadzać drobne zmiany w programie ", mówi Carsten Papuga. „Na przykład możemy zmniejszyć moment obrotowy, jeśli użyjemy tej samej szczotki dla mniejszych krów - ponieważ mniejsze krowy mają krótsze ogony". Kolejną zaletą jest funkcja oszczędzania energii dla zakresu obciążenia częściowego: moc silnika dostosowuje się automatycznie do zmian obciążenia zgodnie z aktualnymi wymaganiami. Zapewnia to energooszczędną pracę. Pomaga w tym również zastosowanie przekładni zębatych. Mogą one osiągnąć wydajność do 98 procent - a zatem zużywają co najmniej 50 procent mniej energii niż inne, porównywalne szczotki. Większość producentów stosuje silniki jednofazowe z przekładniami ślimakowymi, których sprawność w najgorszym przypadku może sięgać nawet 60 procent. Pod względem żywotności są one również gorsze od reduktorów walcowych stosowanych w Celi Invest.

Łatwe uruchomienie

Celi Invest używa nowego pendrive'a od NORd – czyli modułu Bluetooth NORDAC ACCESS BT z aplikacją NORDCON do parametryzacji napędów szczotek dla krów. Rozwiązanie mobilne umożliwia tymczasowe połączenie bezprzewodowe i oferuje użytkownikom zupełnie nowe opcje sterowania i optymalizacji ich jednostek napędowych NORD. Dzięki funkcji pomocy i szybkiemu dostępowi do parametrów parametryzacja jest szybka i prosta, a uruchomienie można przeprowadzić bardzo szybko. Ponadto aplikacja ma dalsze praktyczne funkcje, takie jak funkcja tworzenia kopii zapasowych i przywracania do prostej obsługi parametrów napędu przemiennika częstotliwości, a także indywidualnie konfigurowalną funkcję oscyloskopu do analizy napędu. Samouczki wideo i możliwość bezpośredniego kontaktu z działem wsparcia NORD dodatkowo pomagają użytkownikom w ich pracy. NORDAC ACCESS BT służy jako łącznik między systemem napędowym a aplikacją, dzięki czemu użytkownicy mają praktyczny dostęp do danych napędu i zachowują pełną kontrolę dostępu. Pendrive NORD może być również używany bez aplikacji do przesyłania parametrów pomiędzy poszczególnymi przetwornicami częstotliwości.

Pełna satysfakcja

Do klientów Celi Invest ApS należy Sjoerd Ydema. Rolnik prowadzi gospodarstwo z 450 krowami i uprawia trawę, kukurydzę i zboża na powierzchni 600 ha. Dla zwierząt dostępnych jest w sumie dwanaście krowich szczotek. „Używamy szczotek firmy Celi Invest od około dwóch i pół roku i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Napędy działają dobrze i obecnie nie ma żadnych problemów ", wyjaśnia Sjoerd Ydema, który dodaje:„ Mieliśmy kiedyś kilka szczotek z innej firmy. Jednak obecnie prawie wszystkie wymieniliśmy na szczotki Celi Invest z silnikami NORD. Uważamy, że te są najlepsze ". Konkurencyjne produkty również nie są już opcją w Celi Invest ApS. „Dzięki firmie NORD mamy bardzo niezawodny produkt. Nikt nie ma tak dobrych przekładni jak te."

Bartosz Jagła

nord

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.