piątek, 03 grudzień 2021
czwartek, 21 październik 2021 12:15

Człowiek z patentem na branżę opakowań

Wywiad z Prezesem firmy HiTec Film, Panem Marcinem Miaskowskim

Na początek pytanie dla nowych Czytelników. O co chodzi w Pańskim biznesie?

Tworzymy najwyższej jakości opakowania foliowe, produkowane przy użyciu technologii klasy światowej. W tej chwili naszymi odbiorcami są producenci głównie z trzech branż - spożywczej, farmaceutycznej i higienicznej.

Produkcja mięsna i drobiarska korzysta z naszych worków do wykładania skrzynek i kartonów, worków typu wicket z okrągłym zgrzewem, taśm i rękawów do szybkich automatów pakujących, czy folii typu stretch do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Produkujemy worki w formie zrolowanej, przez co zapewniają one najwyższy standard, a także znacząco ułatwiają korzystanie z nich np. podczas porcjowania mięsa. Wyróżniamy się pod kątem opakowań - mianowicie dostarczamy produkty, które są ekologiczne, a przy tym - łatwo transportowane i otwierane.

Produkty do kontaktu z żywnością muszą spełniać specjalne warunki. Jak to wygląda w HiTec Film?

Ciężką pracą staramy się nie tylko spełniać standardy, ale nawet je wyprzedzać. W nowym zakładzie, położonym w Stężycy koło Dęblina, mamy specjalną halę produkcyjną tzw. cleanroom. Przez 24 godziny na dobę panują tam specjalne warunki - filtrowane powietrze, stałe nadciśnienie wewnątrz zakładu i niezmienne warunki klimatyczne. Uzyskaliśmy certyfikaty bezpieczeństwa żywności - polskie i zagraniczne. Wśród nich - BRC, czyli British Retail Consortium. To gwarancja, że produkt jest wysokiej jakości i bezpieczny dla konsumentów. Certyfikat jest prestiżowy i niełatwy do uzyskania, co mnie cieszy.

Z czego jest Pan najbardziej dumny? hitec miesne technologie

HiTec Film działa od 2012 roku i w tym czasie wypracowaliśmy kilka technologii, niedostępnych dla naszej konkurencji. Ostatni hit - folia antybakteryjna, stosowana do pakowania żywności. Nasz dział R&D prace badawczo-rozwojowe prowadził blisko dwa lata. Efekt? Innowacyjna, proekologiczna folia o właściwościach antybakteryjnych. Łączy ona wiele zalet - chroni produkty przed dostępem bakterii, co wydłuża okres przydatności. To doskonałe rozwiązanie w postaci folii (wynalazku) zostało zaprojektowane w oparciu o budowę mono materiałową a przy tym jest wysoce odporna na tlen. Ma to kluczowe znaczenie dla produktów z wrażliwym terminem przydatności, jak mięso, warzywa, garmażeria czy dania cateringowe. Folia jest bezpieczna dla zdrowia, a jednocześnie - przyjazna dla środowiska, bo w 100 proc. przetwarzalna i spełnia wymagania Komisji Europejskiej. Zakłady produkcyjne szczególnie zainteresuje fakt, że proekologiczna folia antybakteryjna jest kompatybilna z maszynami rolowymi, flowpackiem i traysealerem.

Urząd Patentowy przyznał nam patent na to rozwiązanie.

Przy tej okazji zauważę, że rośnie świadomość ekologiczna. Jest to trend ogólnoświatowy, który w przyszłości będzie przyspieszał. Tworzymy folie w 100 proc. przeznaczone do recyklingu w warunkach o najwyższym standardzie.

Klienci mają różne potrzeby. Jak Państwo sobie z tym radzą?

Szukamy rozwiązań, dopasowanych na miarę potrzeb. Jeden z klasycznych problemów klientów: w worku z kieszeniami, powstałymi z zakładek, zbiera się osocze lub kawałki mięsa. Co z tym zrobiliśmy? Wymyśliliśmy worki do skrzynek ze zgrzewem typu K (nazwaliśmy je worki K-sealing). Ułatwia to mrożenie mięsa, a worki można wykorzystywać przy produktach sypkich i płynnych. Inny wynalazek to worki BagY. Nie posiadają zgrzewu dolnego, tylko boczne. Dno pozostaje szczelne, a worek - wytrzymały. Z worków BagY nie wycieka nic, co znacznie ułatwia transport i całą logistykę. Wielu producentom ułatwiło to życie.

Za co jeszcze słyszy Pan pochwały dla HiTec Film?

Posłużę się liczbami. Jeden z naszych klientów, działający z branży farmaceutycznej na współpracy z nami zyskuje blisko 325 000 zł w ciągu roku.

Każdej doby zużywa on blisko 250 kg folii do pakowania swoich wyrobów.
W myśl prawa unijnego, za każdy kilogram tworzywa sztucznego, wprowadzonego do obiegu, musiałby zapłacić podatek od plastiku 0,80€. Robi się z tego 200 euro dziennie! Dzięki użyciu folii ekologicznej od HiTec Film klient nie zapłaci ani grosza. W skali miesiąca jego oszczędność sięga 27 000 złotych!

Straty transportowe też bywają kosztowne...

Odpowiednie zabezpieczenie towaru odgrywa istotną rolę. Produkujemy folie polietylenowe, które cechują się szczególną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, przez co skutecznie zabezpieczają towar. Mamy takie możliwości za sprawą parku maszynowego.

Czy mógłby nam Pan powiedzieć o nim nieco szerzej?

W sierpniu br. zakontraktowaliśmy zakup najnowocześniejszej, dostępnej na rynku linii do produkcji folii 5-warstwowej renomowanego niemieckiego producenta. Dostawa planowana jest na lipiec 2022 roku. Równocześnie budowana jest nowa hala produkcyjna o wysokości ponad 20m w której zainstalowana zostanie nowa inwestycja. Posiadamy również jeden z najnowocześniejszych parków maszynowy w Europie do produkcji opakowań typu wicket, czyli dla branży higienicznej. Nasz zakład w Stężycy jest dopasowany do podwyższonych standardów fitosanitarnych. HiTec Film posiada własny dział R&D i zaawansowane technologicznie laboratorium. Wspomaga nas nowoczesny system informatyczny ERP - dzięki niemu możemy śledzić produkcję w każdej chwili, od wydmuchu aż po dostawę.

Co jeszcze chciałby Pan dodać?

Rozpoznajemy potrzeby rynku i przygotowujemy coraz nowsze opakowania, na miarę wymagań. Planujemy dalsze innowacje. Już teraz wytwarzamy ultranowoczesne folie, które są odporne na rozerwanie a do tego nawet o 50% cieńsze i lżejsze niż standardowe. Warto wspomnieć, że stosujemy produkcję indywidualnych zamówień pod tzw. stok magazynowy. Dla naszych odbiorców to możliwość otrzymania potrzebnego towaru maksymalnie szybko, nawet w 24-48 godzin!

Zachęcam wszystkich Czytelników do zapoznania się z możliwościami, jakie daje HiTec Film. Pełne portfolio naszej firmy poznają Państwo na stronie www.hitecfilm.com

Zapraszam Państwa na Konferencję Technologiczną FORUM MIĘSNE TECHNOLOGIE 2021 w Żninie.

Zapraszam do kontaktu

Marcin Miaskowski

Prezes i założyciel firmy

HiTec Film

Logo lifting wybrane

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Newsletter

Najważniejsze informacje Cie nie ominą...

Nie spamujemy, też nie lubimy spamu....

Please publish modules in offcanvas position.