czwartek, 17 czerwiec 2021
piątek, 07 maj 2021 08:39

Opakowania MAP. Lepsza kontrola jakości dzięki technologii AirScan

 Firma M-Back, istotny gracz na rynku produktów mlecznych i nabiału, obniżyła koszty pracy i usprawniła kontrolę jakości dzięki systemowi AirScan. Technologia, którą dostarczyła Ishida, wykrywa wycieki w opakowaniach MAP

"Ofenschnecke" to nowy produkt niemieckiej spółki M-Back Gmbh, produkowany dla firmy Meggle. Jest to rodzaj ciasta francuskiego z nadzieniem. Produkt występuje w dwóch wersjach handlowych, tj. bułeczek z farszem z sera i świeżych ziół oraz bułeczek ze szpinakiem. Przed spożyciem należy go podgrzać w piekarniku.

Wkład trafia do termoformowanych tacek o wadze od 180 g do 300 g, zawierających 2 lub 3 produkty. W przypadku, gdy pakowane są delikatne ciasta francuskie, śladowe cząstki produktów nierzadko przedostają się w obszar zgrzewania. Może to powodować ulatnianie się gazu ochronnego i przenikanie wilgoci do opakowania.

W rzadkich przypadkach, czynniki zewnętrzne mogą również powodować powstawanie uszkodzeń w folii uszczelniającej. Takie wadliwe opakowanie należy wykluczyć z dystrybucji, ponieważ okres trwałości może ulec znacznemu skróceniu, produkt może też utracić swoje właściwości. Właśnie dlatego dla firmy M-Back priorytetem była niezawodna identyfikacja nieszczelności o średnicy 0,4 mm lub większej.

Producent postawił na Ishida AirScan, który wykorzystuje technologię laserową do wykrywania wycieków dwutlenku węgla (CO2), który jest używany w wielu zastosowaniach MAP. Wysokowydajny system, w czasie krótszym niż 20 milisekund, sprawdza każdą pojedynczą tacę pod kątem śladów ulatniającego się CO2.

– Kiedyś przeprowadzaliśmy inspekcję mniejszych partii produktów wzrokowo – mówi Marcel Schwebler, szef działu pakowania. – Jednak ta procedura, przy tak znacznym wzroście produkcji, przestała być praktyczna i zadowalająca. Tym samym poszukiwaliśmy rozwiązań dla kontroli jakości zautomatyzowanej, pozwalających na 100% niezawodności - wyjaśnia.

IMG 4508

Airscan niezawodnie znajduje otwory o średnicy rzędu 0,25 mm, w dodatku w imponującym tempie 180 opakowań na minutę. Systemu poprawia jakość bez żadnego negatywnego wpływu na produkty, ponieważ proces kontroli nie wywiera na nie żadnego nacisku, a tym samym ich nie uszkadza - w przeciwieństwie do konwencjonalnych, liniowych testerów szczelności. System można zintegrować z istniejącymi liniami pakującymi w ciągu kilku minut, bez potrzeby modyfikowania istniejących podajników taśmowych.

Zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=9Ds0d3Y67lc

W przypadku spółki M-Back system Ishida AirScan został zainstalowany w końcu linii pakującej, pomiędzy innymi urządzeniami kontrolnymi a etykieciarką. Od chwili instalacji około 3% opakowań identyfikowanych jest jako nieszczelne. Są one eliminowane za pomocą mechanizmu odrzutu powietrza i transportowane do komory zbiorczej, a następnie poddawane procesowi ponownego pakowania.

Znajdujemy otwory nawet mniejsze niż 0,4 mm – informuje Marcel Schwebler. – Obrazując, jeśli zanurzymy odrzucone opakowanie w pojemniku z wodą, nie zaobserwujemy wycieku gazu. Jednak w warunkach laboratoryjnych, potrafimy stwierdzić dekompozycję mieszanki gazowej w opakowaniu. Ponadto, nie ma alternatywy dla systemu AirScan, jeśli chodzi o prędkość – mówi.

 

Ishida AirScan pracuje w trybie dwuzmianowym, sprawdzając 3,500 opakowań "Ofenschnecken" na godzinę, co daje prędkość posuwu pasa przenośnika rzędu 30 metrów na minutę. Marcel Schwebler podkreśla również łatwość obsługi i przystępność systemu, wskazując, że jest on prosty i bezpieczny w użyciu oraz wymaga jedynie minimalnej konserwacji. Nie ma potrzeby wprowadzania zmian ustawień przy przełączeniach między produktami. Jedynie w przypadku zmiany wysokości tacki produktowej, dostrajane jest położenie ramienia z głowicą czujnika. Proces czyszczenia na sucho, przed i po każdym cyklu produkcyjnym zajmuje do dziesięciu minut.

Źródło: ishidaeurope.pl

Pytania dotyczące zakupu urządzeń Ishida:

Fenix Systems Sp. z o.o.

ul. Długa 40, Moczydłów,

05-530 Góra Kalwaria

Tel: 22 715 52 53

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.                                                                  

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Newsletter

Najważniejsze informacje Cie nie ominą...

Nie spamujemy, też nie lubimy spamu....

Please publish modules in offcanvas position.