Warto w tym miejscu zauważyć, że pakowanie próżniowe jest świetnym sposobem przechowywania żywności już poddanej obróbce termicznej. Tym samym produkt czy przygotowana potrawa, które nie zostały wykorzystane danego dnia, mogą być bez problemu podane innego dnia. Pakowanie w próżni jest zatem skutecznym sposobem na walkę z marnowaniem żywności. Każdy zakład, restauracja, sklep czy kawiarnia bez problemu dobierze odpowiednią maszynę pakującą. Pod uwagę należy wziąć nie tylko długość listew i wymiar komór, ale także szereg innych możliwości tego typu urządzeń.
Na czym polega hermetyczne pakowanie żywności
Pakowanie próżniowe polega na usunięciu powietrza z opakowania (najczęściej worka), które następnie jest szczelnie zgrzewane. Proces jest zatem jasny: brak powietrza i obecność dwutlenku węgla utrudnia rozwój bakterii i wszelkich niepożądanych mikroorganizmów, wydłużając tym samym dopuszczalny okres przydatności do spożycia. Produkt zapakowany próżniowo jest trwały, zabezpieczony przed oddziaływaniem środowiska zewnętrznego oraz zapewnia barierowość (ochronę przed przenikaniem gazów i pary wodnej).
Wystarczy rzucić okiem na jedno tylko porównanie, by unaocznić sobie przewagę pakowania próżniowego. Weźmy na przykład wołowinę. Trwałość takiego produktu w opakowaniu tradycyjnym wynosi 3 dni, z kolei trwałość w opakowaniu próżniowym – aż 8 dni. Jak widać, omawiany typ pakowania otwiera ogromne możliwości w kwestii zarządzania lokalem w czasie pandemii i obostrzeń. Mniejsze, stołowe pakowarki idealnie sprawdzą się więc w gastronomii przy porcjowaniu dań.
Obecnie pakowarki posiadają coraz więcej ulepszeń. Poza samą ochroną żywności można używać ich w szerszym zakresie, by jak najbardziej zadbać o teksturę, estetykę i aromat produktu. W sektorze gastronomicznym takimi przydatnymi funkcjami są na przykład marynowanie bądź tenderyzowanie – proces podkreślający kruchość mięsa. Z kolei program czerwone mięso zadba o jakość i kolor tego rodzaju mięsiw. To nie wszystko: pakowarki pozwalają na obróbkę metodą sous vide - długie gotowanie potraw w szczelnie zamkniętych workach plastikowych umieszczonych w gorącej wodzie. Nie zapominajmy też o sezonowaniu na mokro. Dzięki temu sposobowi mięso dojrzewa w worku próżniowym, jest delikatniejsze i nie traci wagi. Wszystkie te funkcje i metody są jeszcze cenniejsze w dzisiejszych czasach, gdzie liczy się to, by produkt docierający do klienta zachwycał w domowym zaciszu tak samo, jak podczas uczty w restauracji.
Poza tymi oczywistymi zaletami, pakowanie próżniowe usprawnia także proces logistyki i dystrybucji. Przewoźnicy, producenci, hurtownicy, sprzedawcy i oczywiście klient – wszyscy korzystamy z tego, że produkt można przechowywać dłużej. Taki produkt nie jest aż tak wymagający jak np. świeże mięso i łatwiej planować jego użytek czy to w warunkach domowych, czy też w zakładach i restauracjach.
Nie wiadomo, jak długo potrwa obecna sytuacja ani jak pandemia wpłynie na nawyki konsumentów. Pewne jest jednak to, że pakowanie próżniowe to technologia, która może wspomóc branżę gastronomiczną i sektory pokrewne w tych niesprzyjających okolicznościach.
Standardem w świecie pakowarek są dziś trzyletnia gwarancja, pompy próżniowe wysokiej jakości, klasa ochrony IP65 i higieniczny design. Wszystkie te wymagania spełniają pakowarki firmy Henkelman