Wydrukuj tę stronę
piątek, 29 maj 2020 13:03

Kanały tekstylne firmy ATOL, nazywane inaczej tekstylnymi przewodami rozdzielczymi do wentylacji – czym są, gdzie się je stosuje i czy warto w nie inwestować?

Przeczytasz w: 3 - 6 min

Choć ich nazwa laikowi na początku może kojarzyć się z elementem budowy statku kosmicznego, to kanały tekstylne podbiły rynek i szturmem opanowały branżę wentylacyjną. Ich abstrakcyjna nazwa niewiele mówi o ich budowie, a produkt ten to nic innego jak tekstylne systemy nawiewne o równomiernym wydatku powietrza.

Stanowią one dobrą alternatywę wobec ciężkich systemów stalowych. Jednak warunkiem ich prawidłowego działania jest profesjonalne dobranie kanału, ich właściwy montaż oraz właściwa eksploatacja. Dlatego szczegóły zostawiamy specjalistom z naszej Firmy, a Państwu przybliżamy nieco tajniki tego produktu.

Tekstylne przewody rozdzielcze do wentylacji składają się ze ścianek wyłożonych materiałem przepuszczającym powietrze lub posiadającym specjalne otworki nawiewne na całej swojej długości. Dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze wypływa jednostajnie na całej ich powierzchni. Sposobem na ograniczenie jego wypływu w niepożądanym kierunku jest zastosowanie materiału, który jest częściowo nieprzepuszczalny (np. w kierunku poziomym). Inną receptą na dokładniejsze ukierunkowanie przepływu jest zastosowanie otworów i dyszek nawiewnych, które zapewnią dotarcie powietrza do konkretnego miejsca. Dla bezpieczeństwa kanał tekstylny z reguły wykonany jest z materiałów niepalnych i nierozprzestrzeniających płomieni.

Gdzie się sprawdzą?

Kanały tekstylne sprawdzają się zarówno w instalacjach High-Tech, w obiektach wysokich, wielkokubaturowych, w pomieszczeniach biurowych, halach produkcyjnych branży przetwórstwa spożywczego lub w sterylnych pomieszczeniach, gdzie potrzebne są duże ilości powietrza rozprowadzone na długich dystansach. Dodatkowo, dzięki temu, że pozwalają na bieżącą wymianę powietrza, montuje się je w kuchniach, łazienkach czy na górnych kondygnacjach mieszkań dwupoziomowych, a także w obiektach sakralnych. Są świetnym rozwiązaniem i metodą uzupełniającą podczas stawiania obiektów tymczasowych, np. hale namiotowe wznoszone na potrzeby konkretnego wydarzenia. To otwiera nowe możliwości dla działu handlowego, który może zaowocować współpracą z branżą eventową.

 

Zalety?

Niepozornie wyglądające i zdumiewające prostotą wykonania kanały tekstylne posiadają sporo mocnych stron. Oto one: po pierwsze - przemawia za nimi cena, są tańsze i lżejsze od tradycyjnych kanałów wykonywanych ze stali ocynkowanej. Po drugie - dużą zaletą jest ich konserwacja. Z czasem, gdy kanały ulegną zabrudzeniu, odczepia się je i pierze (nawet w zwykłej pralce). To sprawia, że jest to produkt łatwy w utrzymaniu i higieniczny. Dzięki składowi tkanin, długo zachowują czystość oraz zapobiegają namnażaniu się bakterii i grzybów. Produkt posiada również potrzebne atesty, a przy instalacji klient otrzymuje wsparcie w postaci wiedzy i czytelną instrukcję użytkowania.

Kolejnym argumentem przemawiającym za ich zakupem jest fakt, że montaż kanałów składa się z prostego systemu: kanał jest podwieszany stalowymi linkami do stropu lub konstrukcji dachu. Ze względu na swoją małą wagę nie ma specjalnych wymogów konstrukcyjnych. Odcinki są łączone za pomocą dopasowanych kształtek. Demontaż i montaż następuje zgodnie z zasadą „czystych rąk”. Metoda ta może również ułatwić pracę firmom, które potrzebują zmodernizować swoją starą wentylację. Budowa konstrukcji nie wymaga wielkich nakładów czasowych i remontowych, dzięki czemu klient unika dezorganizacji pracy swojego zakładu.

Ponadto produkt można nabyć w różnych kolorach, co podbija jego walory estetyczne. Na życzenie klienta można dobrać barwę materiały, np. pod kolor pomieszczeń.

Powietrze – i co dalej?

Dokonanie odpowiedniego wyboru konkretnego rodzaju kanału zależy w dużej mierze od przeznaczenia pomieszczenia – a w szczególności od jego wysokości – i zwykle stanowi pierwszy krok przy doborze tekstylnych przewodów rozdzielczych do wentylacji. Podpowiedź - metody wylotowe powietrza na jednym kanale w dowolnej konfiguracji można łączyć.

Dysponujemy następującymi kanałami:

 - kanały przepuszczalne to takie, które zapewniają nawiew na całym obwodzie. Powód - zastosowanie materiału przepuszczalnego. Cechują się równomiernym napływem powietrza, co z kolei eliminuje przeciągi, a w efekcie pozwala na uzyskanie najmniejszej prędkości strumienia powietrza dostarczanego do pomieszczenia, tj. 0,01÷0,1 m/s. Uwaga: nadają się tylko do pomieszczeń o wysokości do 3 m;

- kanały z perforacją (czyli szczelinami/otworami nawiewnymi). Część nawiewna wyposażona jest w wykonywane laserowo otwory o średnicy nie mniejszej niż 4 mm. Liczba, średnica oraz rozmieszczenie otworów dobierane są indywidualnie, zawsze do konkretnego projektu. Co ważne, dzięki technologii laserowej zapewniona zostaje powtarzalność i precyzja wykonania tych elementów, np. odpowiednio gładkie wykończenie krawędzi szczelin. Porównując - kanały z dyszami nawiewnymi są cięższe. Kanały z perforacją przeznaczone są do pomieszczeń wyższych, np. magazyny, hale czy sklepy;

- kanały z mikroperforacją – w nich również stosuje się precyzję laserowego cięcia, na powierzchni materiału wykonuje się mikroperforację, czyli otwory o wielkości od 200÷400 μm. Kanały te mogą występować w wykonaniu standardowym, ale jest możliwość dopasowania wielkości i rozmieszczenia otworów do potrzeb indywidualnego projektu. Nawiew może odbywać się dwojako: na całym obwodzie lub na wybranej powierzchni, np. tylko na tej części, która ma być skierowana w dół. Przeznaczenie - do biur lub laboratoriów, tam, gdzie spotykamy niewielkie wysokości zawieszenia kanałów;

- szczeliny – montowane na wysokości od 4 do 8 m, charakteryzują się dużym zasięgiem przepływu powietrza;

- kanały z dyszami nawiewnymi – dzięki ich użyciu mamy możliwość zwiększenia zasięgu strugi powietrza. W sprzedaży dostępne są rozwiązania z dyszami stałymi oraz regulowanymi. Daje to dużą dowolność i elastyczność w dostosowywaniu kierunku nawiewu, np. do zmieniającej się aranżacji pomieszczeń. Przydatne w magazynach wysokiego składowania i np. halach sportowych. W tej konfiguracji na zasięg strugi powietrza i jego wysokość wpływa po trochu rozmieszczenie dysz, a także wielkości otworów nawiewnych.

 

Co nam podpowie zakres optymalnej prędkości w kanale?

Wybraliśmy już rodzaj kanału, który de facto jest skrojony na miarę naszych potrzeb i kolorystycznych upodobań. Jednak kolejną zagwozdką staje się dobór prędkości w kanale. Co teraz? Czy mamy na niego wpływ? Otóż, na jego skalę oddziałują między innymi: średnica kanału, długość kanału i ich odpowiedni dobór. Z punktu widzenia kupującego – im kanał szerszy i dłuższy, tym prędkość wzrasta. Dla przykładu: kanał o szerokości 100 mm charakteryzuje się przepustowością powietrza na poziomie 170 m3/h, kanał o średnicy 500 mm już 4 239 m3/h, a najszerszy 1250 mm pozwala na uzyskanie wydatku powietrza 26 494 m3/h.

Do danych statystycznych zawsze należy podchodzić z rozwagą. Hałas aerodynamiczny, miejsce użytkowania – one również mają wpływ na maksymalną prędkość. Specjaliści przy wykonywaniu projektu biorą pod uwagę także możliwość wystąpienia turbulencji w przepływie, co może powodować drgania tkaniny. Wniosek - konkretne warunki przepływu, ciśnienia statycznego i masy tkaniny zależą od konkretnego projektu, uwzględniając przy tym warunki panujące w miejscu instalacji.

A na koniec, nie koniec innowacji – kanały foliowe, czyli foliowe przewody rozdzielcze do wentylacji

Nasza firma, chcąc podnosić swoje kwalifikacje, śledząc nowości w świecie wentylacji wprowadza do sprzedaży nowy produkt - kanał foliowy. Jest on alternatywą dla kanałów tekstylnych z tą różnicą, że jest o połowę tańszy. Cena w tym przypadku nie świadczy o jakości, wręcz przeciwnie, foliowe przewody rozdzielcze do wentylacji mogą pełnić funkcję stałej instalacji nawiewnej. Prócz tego mogą być używane jako kanały serwisowe w momencie, gdy kanały tekstylne będą konserwowane.

Dzięki użyciu do produkcji antystatycznej folii LDPE, która jest materiałem trudnopalnym, z atestem higienicznym, nie ustępuje w niczym swojemu poprzednikowi. Mało tego, posiada dużo większy zakres wydajności powietrza niż kanał tekstylny. Jest również lżejszy, a jego montaż jest dużo szybszy, ponieważ ma dużo mniejszą ilość punktów mocujących kanał do linki.  Dopasowany do wymogów klienta. Sprawdzi się w wielu przestrzeniach, ponieważ folia uniemożliwia wnikanie brudu w strukturę kanału. Dla zachowania higieny można go z zewnątrz przecierać wilgotną gąbką. Po zabrudzeniu lub zużyciu się kanału, odbieramy go od klienta i przekazujemy do recyclingu.

Na wszystkie nasze produkty zapewniamy gwarancję.

Zrzut ekranu 2021 09 20 143027

ATOL  G. Klepczyński


84-230 Rumia, ul. Derdowskiego 7
NIP 958-041-22-95


e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stona internetowa: www.atol-instal.pl