czwartek, 22 październik 2020
wtorek, 30 czerwiec 2020 10:53

Fotowoltaika na dobre i złe czasy

Sektor fotowoltaiki wg najnowszych raportów jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym uzyskaliśmy już około 1300 MW mocy zainstalowanej.

Sektor energetyki słonecznej swój dynamiczny rozwój zawdzięcza budowie mikroinstalacji prosumenckich w gospodarstwach domowych, instalacji w małych i średnich firmach oraz systemowi wsparcia w postaci aukcji energii organizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki dzięki, którym budowane są wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne.

Nawet spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią COVID-19 nie spowodowały zahamowania inwestycji w instalacje PV. Spadek cen energii na Towarowej Giełdzie Energii będący wynikiem znacznego obniżenia się popytu na energię elektryczną również nie wpłynął na dynamikę rozwoju sektora. Przestarzałe bloki węglowe, sieci przesyłowe oraz problemy z chłodzeniem elektrowni konwencjonalnych podczas coraz częstszych w kraju susz, sprawiają, iż ogromnego znaczenia dla polskiego systemu elektroenergetycznego nabiera system generacji rozproszonej a więc systemu energetycznego gdzie generuje się energię elektryczną w miejscu lub jak najbliżej miejsca zużycia tej energii.

Produkuj i zużywaj

Instalacje fotowoltaiczne produkujące prąd dla gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw produkują energię elektryczną na potrzeby obiektu do którego są podłączone. Korzyścią dla właściciela nieruchomości jest nie pobrana z sieci energetycznej i nie przesłana do właściciela energia elektryczna. Energię na potrzeby funkcjonowania obiektu w czasie słonecznych dni zapewnia instalacja fotowolticzna, a w dni pochmurne oraz w nocy dostawy energii gwarantuje zakład energetyczny. Rozwiązanie to nie daje możliwości całkowitego odłączenia się od systemu energetycznego lecz pozwala na długoterminowe planowanie kosztów związanych z energią elektryczną. Prosty okres zwrotu instalacji produkującej na potrzeby własne jest uzależniony od ceny energii jaką właściciel obiektu płaci za energię pobraną z sieci: im wyższa cena energii tym szybszy okres zwrotu. Najczęściej spotykane okresy zwrotu to około 5 – 6 lat.

Produkuj i sprzedawaj

Kolejnym modelem, który pozwala na długofalowe zarabianie na energetyce słonecznej są inwestycje w wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne. W tym przypadku inwestor korzysta z kilku modeli sprzedaży energii do jednej z firm zajmujących się obrotem energią lub bezpośrednio do odbiorcy końcowego, np. firmy produkcyjnej w tak zwanej formule PPA. Najczęściej wybieranym są tzw. aukcje energetyczne organizowane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wygrywając aukcje inwestor ma gwarancje zaproponowanej przez siebie ceny sprzedaży energii w okresie 15 letnim. Gwarancja ceny jest produktem łatwo „bankowalnym” co pozwala na szybkie pozyskanie finansowania potrzebnego do realizacji inwestycji. Odpowiednia optymalizacja kosztów budowy oraz zarządzanie pracą instalacji pozwala osiągnąć zwrot z inwestycji w około 6 – 7 lat.

Zaufany partner

Grupa Ekoprime od ponad 5 lat bierze aktywny udział w rozwoju branży fotowoltaicznej. Zajmujemy się szeroko pojętnym doradztwem energetycznym, procesem rozwoju projektów fotowoltaicznych i wiatrowych oraz optymalizacją rozwiązań technicznych dla projektowanych instalacji. Do dnia dzisiejszego wybudowaliśmy instalacje o mocy ponad 41 MW w tym prawdopodobnie największą instalację w Polsce o mocy 6 MW składającą się z ponad 18 000 paneli w miejscowości Wielbark. Posiadamy również własne elektrownie fotowoltaiczne o mocy 4 MW. Nasza profesjonalna kadra to 31 zatrudnionych osób, inżynierów, monterów, projektantów oraz stałe ekipy podwykonawcze.  Profesjonalna baza sprzętowa pozwala na podjęcie się każdego wyzwania, jakie Państwo przed Nami postawią.

 

Ekoprime logo 13 12 20174x

Eko Prime                                

ul. Jana Susika 3 97-226

Żelechlinek

woj. łódzkie

tel. 44 61 59 353 | 537 957 510

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ekoprime.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Newsletter

Najważniejsze informacje Cie nie ominą...

Nie spamujemy, też nie lubimy spamu....

Please publish modules in offcanvas position.