Wydrukuj tę stronę
czwartek, 02 marzec 2023 13:10

Zamroź koszty energii: jak samonośne tunele do mrożenia mogą stać się źródłem oszczędności, sprzyjającym w walce z inflacją

Przeczytasz w: 2 - 4 min

Przetwórcy żywności w całej Europie, jak nigdy dotąd, stoją w obliczu presji kosztów, a oszczędności są obecnie niezbędne do przetrwania wielu firm. Inwestycja w samonośny tunel spiralny JBT Frigoscandia GYRoCOMPACT® jest jednym z najszybszych sposobów na uzyskanie znaczących oszczędności energii, wody i siły roboczej przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności.

W rzeczywistości dane klientów wskazują, że tunel spiralny z taśmą samonośną może zaoszczędzić do 60% energii w porównaniu z tradycyjnymi tunelami do mrożenia z systemem bębnowym.

Dla europejskich firm spożywczych rok 2022 był jak dotąd bardzo burzliwy. Gwałtownie rosnąca inflacja i koszty mediów wywarły na wielu przetwórcach ogromną presję w branży, w której marże często nie są wygórowane, a detaliści nadal żądają niskich cen.

W tym aspekcie sposobność oszczędzania, gdzie tylko jest to możliwe, jest kluczowa, a jedną z najprostszych możliwości jest wymiana nieefektywnych urządzeń chłodniczych na alternatywne, które umożliwiają firmom znaczne obniżenie kosztów.

 

Tunel spiralny GYRoCOMPACT firmy JBT Frigoscandia ma kilka istotnych zalet. Jak wyjaśnia Jan Grundmann, przedstawiciel Działu Sprzedaży w JBT, tunel GYRoCOMPACT natychmiast po zainstalowaniu przynosi oszczędności energii dzięki efektywnej i wydajnej konstrukcji.

“Podczas ostatniego spotkania z klientem, który korzysta z obu systemów, jego dane potwierdziły, że tunele spiralne GYRoCOMPACT zużywają do 60% mniej energii elektrycznej w porównaniu z tunelami z systemem bębnowym przy porównywalnej wydajności produktu” – mówi. “Ten konkretny przykład oznacza roczne oszczędności na poziomie ponad 300 000 euro. Może się to wydawać zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, ale to właśnie dane dotyczące codziennej pracy klienta stanowiły dowód i wystarczający powód do zatwierdzenia wymiany tunelu bębnowego na GYRoCOMPACT ze względu na szybki zwrot inwestycji.”

JBT165 1 

Oszczędności w skali całego system
Jednakże, tunele spiralne do mrożenia JBT z taśmą samonośną to nie tylko oszczędność energii, ale także pozytywny wpływ na inne media – takie jak zużycie wody – oraz czynniki tak kluczowe jak siła robocza i czas

Ze względu na zminimalizowaną konstrukcję, tunel GYRoCOMPACT ma do 12 ton mniej stali w porównaniu z tradycyjnym systemem do mrożenia, co oznacza, że jest znacznie mniej powierzchni do czyszczenia.

“W tradycyjnych tunelach do mrożenia wielu naszych klientów cierpi z powodu resztek produktów pozostających na ramie nośnej taśmy, co wymaga wielu dodatkowych czynności czyszczących” – kontynuuje Grundmann. “Ponieważ nie mamy konstrukcji podtrzymującej taśmę, jest mniej narożników i powierzchni, zapewniamy 100% czystą strefę produktu w tunelu GYRoCOMPACT, co wymaga znacznie mniej czasu i znacznie mniej osób do utrzymania optymalnej higieny”.

W rzeczywistości, tunel do mrożenia GYRoCOMPACT zazwyczaj wymaga tylko około 20% zasobów ręcznego czyszczenia, które są potrzebne w przypadku tradycyjnego systemu, co prowadzi do znacznych oszczędności siły roboczej, czasu i zużycia wody. “Są klienci zgłaszający nawet dwukrotnie dłuższy czas czyszczenia, trzykrotnie większe zużycie wody i trzy-pięciokrotnie większą liczbę personelu czyszczącego ich tunele bębnowe w porównaniu z GYRoCOMPACT”, mówi Grundmann.

JBT freezer cleaning small e1667465455320

Pomoc w walce z inflacją
Zrozumienie przez inżynierów zalet tunelu spiralnego z samonośną taśmą firmy JBT w porównaniu z tradycyjnym systemem bębnowym zostało wzmocnione przez doświadczenia jednego z głównych europejskich klientów z ostatnich miesięcy. Jak wyjaśnia Grundmann, klient ten posiadał wcześniej wyłącznie tunele do mrożenia JBT, ale kilka lat temu podjął decyzję o zainwestowaniu w konkurencyjną jednostkę bębnową.

Jednak wkrótce pojawiły się problemy techniczne związane z produktem, które zmusiły klienta do zmiany stanowiska.

Ostateczna decyzja, aby ponownie wymienić tunel bębnowy na GYRoCOMPACT, została podjęta na podstawie znacznych możliwości oszczędności kosztów, dostrzeżonych w tunelu JBT, które okazały się być największe w całej linii produkcyjnej, co doprowadziło do tego, że stała się ona integralną częścią walki klienta z inflacją.

“W wielu przypadkach klienci nie wymieniają tuneli do mrożenia JBT nawet po 30 latach. To daje wyobrażenie o sytuacji, gdyby klient czuł się zmuszony do wymiany tunelu bębnowego po zaledwie pięciu latach” – dodaje Grundmann.

 jbt lvs quickdry e1547743041868

System LVS zapewnia dodatkowe oszczędności
Urządzenie GYRoCOMPACT można również doposażyć w system LVS (Low Volume System), dodatkowy moduł opracowany w celu poprawy wydajności tunelu do mrożenia, który jest nawet o 20% bardziej wydajny niż tradycyjne systemy chłodnicze w układzie pompowym. Opatentowany system suchego zasysania LVS zapewnia większą wydajność sprężarki i lepszą wydajność parownika, co przekłada się na większą wydajność tunelu.

W tradycyjnym pompowym układzie chłodniczym spadki ciśnienia powodują straty temperatury rzędu 3-5°C; w przypadku systemu LVS klienci tracą jedynie 0,5°C, nawet przy dużych odległościach rurociągów.

Dodając do oszczędności generowanych przez GYRoCOMPACT, system LVS może zapewnić dalsze 15% oszczędności energii w chłodnictwie w porównaniu z tradycyjnymi systemami.

Dowiedz się więcej o GYRoCOMPACT i LVS firmy JBT.

jbt news