Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 21 marzec 2022 11:20

Instalacja chłodnicza – przykład realizacji firmy PPH COOL

Przeczytasz w: 2 - 3 min
Jeden z chillerów COOL dodatkowo obsługujący klimatyzację w obiekcie Jeden z chillerów COOL dodatkowo obsługujący klimatyzację w obiekcie

Każdemu z Państwa, kto interesuje się tematyka chłodniczą lub ma potrzebę zainwestowania w instalację służącą chłodzeniu, chcemy na przykładzie działającego już systemu przybliżyć jedną z koncepcji, która obecnie sprawdza się dobrze w wielu zastosowaniach.

Pod koniec 2021 roku PPH COOL wykonała instalację chłodzenia pośredniego dla centrum logistyczno – dystrybucyjnego WIGO w Niepołomicach. Trzy komory chłodnicze w obiekcie służą do przechowywania nabiału oraz warzyw i owoców. Temperatury projektowe dla komory nabiałowej to 5-6 °C natomiast dla warzyw i owoców w zależności o rodzaju towaru w jednej komorze 5-6 °C a w innej 8-10 °C.

Wigo chłodnice

Chłodnice STEFANI w jednej z komór w trakcie montażu

 

Rozwiązanie, na jakie zdecydował się inwestor, to właśnie układ chłodzenia pośredniego, którego głównymi elementami są:

 -         obwód hydrauliczny roztworu glikolu posiadający atest higieniczny o temperaturze zamarzania -35 °C, ze zbiornikiem buforowym i pompami – 2 szt.

-          chłodnice wentylatorowe marki STEFANI w ilości łącznej 15 sztuk

-          agregaty wody lodowej ( chillery ) – 2 sztuki produkcji COOL serii AQUACOOL GREEN  model VCGV 350 MT z czynnikiem chłodniczym ekologicznym R290 – czyli propanem o łącznej mocy chłodniczej ok. 460 kW.

Układ jest tak zaprojektowany, aby miał bezpieczną nadwyżkę mocy chłodniczej. Każdy chiller ma dwa niezależne obwody sprężarkowe i nawet w wypadku awarii jednego z nich pozostałe obwody całkowicie pokrywają zapotrzebowanie na chłód. Bezpieczeństwo pracy układu hydraulicznego zapewnia zastosowanie 2-ch pomp, z których jedna pracuje, a druga stanowi rezerwę.

Wigo chillery

Chillery ACQUACOOL GREEN VCGV 350 MT w trakcie montażu

 

Zaletą takiej koncepcji chłodzenia jest fakt zastosowania obiegu glikolowego, który cechuje się nieskomplikowanym montażem i którego metody ewentualnej naprawy są ogólnie znane branży hydraulicznej. Najciekawszym elementem całej instalacji  są chillery AQUACOOL GREEN, które są zaprojektowane i wykonane przez PPH COOL zgodnie z najnowszymi wymogami określonymi w dyrektywie unijnej Ekoprojekt oraz tzw. rozporządzeniem F-gazowym. Chillery zawierają czynnik chłodniczy R290 (propan), który jest gazem nieszkodliwym dla środowiska. Jest to czynnik naturalny o współczynniku określającym potencjał tworzenia efektu cieplarnianego wynoszącym jedynie 3. Ten sam współczynnik dla ciągle jeszcze popularnego czynnika R410A wynosi 2088. To sprawia, że chillery te nie musza być rejestrowane w Centralnym Rejestrze Operatorów, nie są objęte obowiązkowymi kontrolami szczelności instalacji oraz ewentualny wyciek propanu nie wiąże się z karami finansowymi za emisję. Urządzenia są całkiem bezpieczne wbrew stereotypom jakie towarzyszą czynnikom palnym takim jak propan. Podstawową cechą urządzeń COOL napełnionych R290 jest to, że ilość czynnika w układzie chłodniczym średnio nie przekracza kilkunastu kilogramów oraz to, że urządzenia są montowane na zewnątrz w otwartej przestrzenia np. na dachu lub obok budynku. Te dwie kwestie sprawiają, że nawet w sytuacji awaryjnej w postaci wycieku propanu  praktycznie nie ma możliwości utworzenia się mieszanki tego gazu z powietrzem o stężeniu niebezpiecznym, grożącym zapłonem.

Instalacja

Fragment instalacji hydraulicznej zaizolowanej termicznie i dodatkowo zabezpieczonej "płaszczem" z blachy

 

Przytoczona koncepcja chłodzenia świetnie nadaje się do różnych zastosowań w szeroko pojętym przemyśle, w tym związanym z produkcją mięsną.  Warto podkreślić, że ten system w wykonaniu PPH COOL jest w stanie w odpowiedniej konfiguracji zapewnić temperatury chłodzonego medium np. glikolu rzędu -25 °C, czyli może obsługiwać wszelkie komory składowania np. żywności również mrożonej.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać u doradców techniczno-handlowych PPH COOL, kontakty dostępne są na stronie cool.pl

Robert Kapica

Dyrektor Generalny

PPH COOL

cool

 

 

 

 

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe COOL

Lipowa 10

05-123 Chotomów

tel.: +48 22 772 28 04

www.cool.pl