sobota, 28 maj 2022
czwartek, 20 styczeń 2022 12:16

Logistyka ,,na chłodno"

Logistyka produktów mięsnych i wędliniarskich jest pełna wyzwań. Wymaga spełniania wysokich standardów higieny, zagwarantowania doskonałej jakości produktów oraz zapewnienia ciągłości łańcucha chłodniczego. Najlepszą metodą na spełnienie tych warunków, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości rozwoju, jest automatyzacja procesów. Z tego powodu firma La Piamontesa zleciła Mecaluxowi budowę automatycznej, samonośnej chłodni przy swoim zakładzie produkcyjnym w Brinkmann w północnej Argentynie.

W fabryce o powierzchni 39 000 m2 zatrudniającej blisko 500 osób, przetwarza się rocznie 14 000 ton wieprzowiny i 10 000 ton wołowiny. W ostatnich latach popyt na wyroby firmy gwałtownie wzrósł, dlatego zwiększyła ona produkcję. Spowodowało to konieczność wynajmu magazynów w kilku argentyńskich miastach. Rozwiązanie to było jednak bardzo problematyczne, dlatego firma zdecydowała się na inwestycję w nowy, automatyczny magazyn, w którym może składować wszystkie produkty.

Potrzeby i organizacja procesu logistycznego

La Piamontesa dysponowała ograniczoną powierzchnią na budowę chłodni, dlatego najlepszym rozwiązaniem był dla niej system składowania akumulacyjnego. Mecalux zaproponował automatyczny Pallet Shuttle obsługiwany przez układnicę. Rozwiązanie to usprawnia przepływ ładunków oraz pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W nowym obiekcie firma łatwo pomieściła wszystkie gotowe produkty opuszczające linie produkcyjne. Na powierzchni zaledwie 700 m2 mieści się obecnie 2415 palet o wymiarach 1000 x 1200 x 1210/1570/1870 mm i maksymalnej wadze 1100 kg. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania firma ponosi obecnie niższe koszty energii elektrycznej niezbędnej do utrzymania w nim temperatury w przedziale od 2 do 4ºC.

Jednym z najważniejszych wymogów dla branży spożywczej jest bezpieczeństwo składowanych towarów. Z tego powodu w magazynie koniecznością było wdrożenie oprogramowania magazynowego Easy WMS, które pozwala na identyfikację i śledzenie produktów na każdym etapie łańcucha dostaw.

01

Produkty składowane w chłodni są wysyłane do ponad 2000 odbiorców rozsianych po całej Argentynie. Obiekt jest podzielony na dwie kondygnacje. Na każdej z nich odbywają się inne etapy procesu logistycznego:

  • Górna kondygnacja – dedykowana jedynie przyjęciom towaru z produkcji (80–150 palet dziennie, w zależności od okresu w roku).
  • Dolna kondygnacja – przygotowywanie, a następnie wysyłka od 100 do 300 zamówień dziennie.

Magazyn

Konstrukcję nośną magazynu samonośnego tworzą regały, które poza ciężarem składowanych ładunków utrzymują również ciężar okładziny ścian i dachu. Obiekt składa się z jednego korytarza roboczego o długości 43 m. Po jego obu stronach zamontowano regały wjezdne. Kanały towarowe mają 3 wysokości, zależne od rozmiaru składowanych w nim palet. Każdy z nich mieści dziewięć palet na głębokość. Instalacja umożliwia składowanie 2415 palet z asortymentem liczącym 77 pozycji.

Transport palet z wejścia do magazynu do przypisanego im kanału towarowego realizowany jest przez automatyczną układnicę. Następnie ładunek pobierany jest przez samojezdny wózek, który transportuje go w głąb, na pierwsze wolne miejsce paletowe. W pełni automatyczny, obsługiwany przez układnicę system Pallet Shuttle pozwala maksymalnie zagęścić ładunki, zredukować powierzchnię konieczną do wykonywania manewrów przez urządzenia transportu bliskiego i skrócić czasu obsługi towaru.

Rozwiązanie to doskonale się sprawdza w przypadku konieczności magazynowania wielu palet z tym samym produktem, zamawianym w dużej ilości, co ma miejsce w magazynie La Piamontesa. Dzięki instalacji automatycznego systemu Pallet Shuttle pobieranie i odkładanie palet odbywa się szybko i sprawnie.

Kompletacja i wysyłka zamówień

W optymalizacji procesu przygotowywania zamówień i osiągnięciu wymaganego przepływu ładunków kluczowe są: właściwa organizacja pracy magazynu oraz zastosowanie automatycznych urządzeń transportu bliskiego. Ponieważ firma La Piamontesa działa w branży spożywczej, kluczowe znaczenie ma dla niej kontrola terminu przydatności do spożycia, sekwencjonowanie i dobra organizacja zamówień według partii i tras wysyłki.

Kompletacja zamówień odbywa się wyłącznie na dolnej kondygnacji magazynu La Piamontesy. Składają się one z różnej liczby pozycji i sztuk każdego produktu, zależnie od klienta, do którego trafiają. Przykładowo supermarkety zamawiają całe palety z jednym produktem, a mniejszym sklepom wystarczy mniej sztuk kilku produktów umieszczonych na jednej palecie.

Wózek wahadłowy odbiera palety opuszczające magazyn i umieszcza je na jednym z piętnastu stanowisk kompletacyjnych. Dzięki temu, operatorzy zawsze dysponują odpowiednią ilością produktów, aby przygotowywać zamówienia bez przestojów. Trzy stanowiska są przeznaczone dla zamówień całych palet, bez konieczności repaletyzacji. Na pozostałych pracownicy pobierają odpowiednie produkty we właściwej ilości z palet, kierując się wskazówkami wdrożonego w chłodni oprogramowania magazynowego Easy WMS wyświetlanymi na terminalach radiowych.

07

Naprzeciw strefy kompletacji utworzono obszerną strefę buforową, w której zamówienia są sortowane, a następnie oczekują na załadunek na ciężarówki. Odbywa się tutaj również cross-docking, czyli przeładunek kompletacyjny towaru, który nie wymaga składowania w chłodni. Produkty te są jedynie tymczasowo zdeponowane w tym obszarze. Operatorzy wykorzystują je do natychmiastowej wysyłki do odbiorców.

Kontrola składowanych produktów

Aby usprawnić łańcuch dostaw, La Piamontesa zdecydowała się na wdrożenie opracowanego przez Mecalux systemu zarządzania magazynem Easy WMS, który kieruje obiegiem ładunków na każdym etapie procesu logistycznego – od przyjęcia towaru, poprzez jego składowanie, po przygotowanie i wysyłkę zamówień.

Easy WMS jest zintegrowany z systemem ERP firmy w celu przesyłania danych służących do skutecznego zarządzania magazynem. Dzięki komunikacji pomiędzy obydwoma systemami firma może precyzyjnie śledzić wszystkie produkty.

Większość towarów firmy charakteryzuje się szybką rotacją, dlatego muszą być zapewnione stałe wejścia i wyjścia produktów do i z magazynu. Easy WMS klasyfikuje palety w momencie ich przybycia do magazynu, przypisując im lokalizację przy uwzględnieniu różnych kryteriów.

Dzięki identyfikacji i stałemu śledzeniu produktów WMS dostarcza w czasie rzeczywistym informacji o stanie magazynowym, co jest niezbędne w przypadku artykułów spożywczych. Te informacje ułatwiają podejmowanie działań mających na celu usprawnienie procesu.

Większa pojemność i lepsza kontrola

Automatyczny system Pallet Shuttle dostarczony przez Mecalux zapewnia stały przepływ produktów, a w rezultacie szybką realizacja zamówień. Automatyzacja zarządzania zamówieniami dzięki Easy WMS pozwoliła firmie sprostać nowym wyzwaniom i zaspokoić potrzeby rosnącej liczby klientów. W niedalekiej przyszłości La Piamontesa planuje również wejście na rynek azjatycki, co nowoczesny, elastyczny i wydajny łańcuch dostaw z pewnością ułatwi.

Korzyści dla firmy La Piamontesa

·        Nowoczesność: automatyzacja usprawnia i ułatwia obsługę 2415 palet i eliminuje ryzyko pomyłek.

·        Śledzenie produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia: Easy WMS umożliwia monitorowanie stanu magazynowego w czasie rzeczywistym i pozwala śledzić kolejne procesy, które muszą zostać wykonane.

·        Niższe koszty: optymalizacja wykorzystania dostępnej powierzchni dzięki zastosowaniu akumulacyjnego systemu składowania pozwala zredukować koszty logistyczne, a jednocześnie obniżyć zużycie energii niezbędnej do utrzymania w magazynie niskiej temperatury.

 

 mecalux

 

 

 

Mecalux Sp. z o.o.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Newsletter

Najważniejsze informacje Cie nie ominą...

Nie spamujemy, też nie lubimy spamu....

Please publish modules in offcanvas position.