środa, 19 czerwiec 2024
poniedziałek, 21 maj 2018 10:51

Nowa jakość rozmrażania – skrócenie czasu rozmrażania nawet o 80% – masownica do rozmrażania MAH PSCH/D firmy Metalbud NOWICKI

Przeczytasz w: 2 - 4 min

 

Masownica do rozmrażania typ MAH PSCH/D produkcji Metalbud NOWICKI jest urządzeniem o znacznie większych możliwościach zastosowania w technologii przetwórstwa mięsnego od powszechnie stosowanych masownic.

 

 

Z uwagi na specjalną konstrukcję bębna i wewnętrznych elementów mieszających przeznaczona jest zasadniczo do rozmrażania mięsa czerwonego i drobiu, jako proces wstępny przed nastrzykiem, peklowaniem lub innymi procesami produkcyjnymi w zależności od potrzeb technologicznych zakładów przetwórstwa spożywczego. Ponadto, powyższe urządzenie, posiada wszystkie cechy klasycznej masownicy masarskiej służącej do uszlachetniania i uplastyczniania mięsa w środowisku próżni przy produkcji wędzonek i innych wyrobów wędliniarskich. Zastosowany system podgrzewania pozwala na wykorzystanie urządzenia w procesach blanszowania i/lub parzenia dzięki czemu może być wykorzystywana nie tylko w technologii przetwórstwa mięsa, ryb i drobiu, ale również w branży owocowo-warzywnej, cukierniczej, wytwórni pasz, mieszanek itp. 

Masownica nowicki 1Jedną z podstawowych zalet tej masownicy jest oszczędność czasu dzięki możliwości łączenia kilku operacji technologicznych w jednym urządzeniu. Przykładem jest proces rozmrażania, który klasycznie trwa 24-48 godzin, natomiast dzięki zastosowaniu technologii firmy Metalbud-NOWICKI czas tego procesu może ulec skróceniu aż do 80%. Na czas rozmrażania istotny wpływ mają: oczekiwana jakość produktu po rozmrażaniu, rodzaj surowca, sposób zamrożenia (w blokach czy luzem), temperatura wyjściowa oraz przeznaczenie produktu.

Równie istotnymi zaletami metody Metalbud-NOWICKI jest skupienie miejsca obróbki w zamknięty obszar, ograniczony wielkością bębna, jak również aspekt ekonomiczny - zwiększenie rentowności produkowanych wyrobów dzięki minimalizacji zużycia mediów oraz ubytków wagowych rozmrażanych surowców.

Rozmrażanie w środowisku kontrolowanej próżni, poprzez zastosowanie masownicy MAH PSCH/D i utrzymywanie ścisłych parametrów temperaturowych znacząco poprawia stan mikrobiologiczny surowców.

W masownicy MAH PSCH/D proces rozmrażania oparty jest na dwóch sposobach wymiany ciepła. W pierwszym etapie do zamrożonego mięsa znajdującego się pod wysokim podciśnieniem 90-95%, krótkimi wtryskami wprowadzamy ciepło z pary wodnej. Para w próżni w obecności zimnego mięsa ulega przemianie fazowej, skrapla się i obniża temperaturę. W celu ograniczenia ilości wprowadzonej wody zewnętrznej rozmrażanie przechodzi w kolejny etap wymiany ciepła, poprzez podgrzewanie płaszczem. Kolejne kroki ogrzewania i wychładzania płaszcza realizują wyrównanie temperatury w całej masie wsadu. Specjalny sposób podawania pary wodnej pod próżnią nie zagraża jakości mięsa, nie powoduje denaturalizacji białek, optymalizuje ilość wprowadzonej wody zewnętrznej i nie ma żadnego negatywnego wpływu na stan mikrobiologiczny surowców. 

Zastosowanie tej technologii pozwala na dostarczenie znacznej ilości energii potrzebnej do przemiany fazowej wody z fazy stałej w ciekłą, co w znaczny sposób pozwala na zredukowanie czasu potrzebnego do rozmrożenia produktu. Ponadto dodatek soli podczas procesu ma działanie dwukierunkowe. Powstający podczas rozmrażania roztwór soli ma działanie obniżające temperaturę powierzchni, przez co chroni produkt przed miejscowym przegrzaniem, ponadto zwiększa wodochłonność tkanki mięśniowej, dzięki czemu redukowany jest wyciek rozmrażalniczy, a wraz z nim strata cennych składników odżywczych naturalnie zawartych w produkcie. 

Masownica nowicki 2Doświadczalnie dobrany, spiralny kształt łopat masownicy do rozmrażania wymusza przesuwanie i rozluźnianie zamrożonych elementów mięsnych, a powolne masowanie pozwala na równomierne rozmrażanie elementów. 

Straty wilgoci i osocza są niewielkie, w zależności od rodzaju mięśnia oraz jego stopnia dojrzałości można osiągnąć przyrost masy rzędu do 2% nawet do 6%, co w zestawieniu z poziomem ubytków występujących w tradycyjnych metodach rozmrażania, wynoszących od 8 do 12%, daje wymierne efekty ekonomiczne, zachowując właściwe parametry organoleptyczne rozmrożonych surowców.

Proces rozmrażania przebiega w pełni automatycznie z wykorzystaniem specjalnie opracowanych przez Metalbud-NOWICKI programów technologicznych i oprogramowania sterowników mikroprocesorowych. 

Masownica, dzięki zastosowaniu systemu zmiennego nachylenia bębna, znacznie usprawnia operację załadunku i rozładunku oraz daje możliwość wykorzystania tej funkcji w trakcie procesów technologicznych, np.: podczas obróbki mniejszych wsadów niż nominalne dla danej pojemności bębna. Posiada również możliwość współpracy z innymi urządzeniami pomocniczymi poprawiającymi jeszcze bardziej tę funkcjonalność, tj.: transportery do załadunku oraz tunele itp. do operacji wyładunku.

Masownica do rozmrażania mięsa firmy Metalbud-NOWICKI jest urządzeniem wychodzącym naprzeciw wyzwaniom jakie stają przed współcześnie działającymi producentami produktów mięsnych na wysoce konkurencyjnym rynku. Jest mechaniczną alternatywą dla innych, znanych metod rozmrażania, np.: mikrofalowego obciążonego istotnymi wadami technicznymi i technologicznymi. Technologia rozmrażania w masownicy pozwala na uzyskanie bardzo istotnego skrócenia czasu tej operacji, przy minimalizacji ubytków wagowych i uzyskaniu produktów o właściwych parametrach jakościowych. Jest metodą na poprawę organizacji produkcji, jak również istotnym elementem w łańcuchu redukcji kosztów, koniecznym w celu maksymalizacji rentowności produkcji przetwórczej.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Najlepsi dostawcy i producenci maszyn, przypraw, chemii przemysłowej i opakowań zamieszczają swoje reklamy na naszych łamach. Firma WOMAT zajmuje się również kompleksową obsługą medialną i reklamową podmiotów gospodarczych. Zapewniamy wykonanie zlecenia - od projektu do ostatecznej realizacji.

Zapis na newsletter

Zgadzam się na Warunki korzystania

Please publish modules in offcanvas position.